Kitajska poziva k reformi

Kitajska je v okviru spomladanskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke v Washingtonu pozvala k reformi mednarodnega valutnega sistema, saj da so njegove pomanjkljivosti eden od vzrokov aktualne svetovne finančne krize.

Objavljeno
27. april 2009 00.18
imf
Ba.P./STA
Ba.P./STA
Washington - "Reformiranju mednarodnega denarnega sistema bi morali dati velik pomen," je na srečanju Razvojnega odbora IMF in Svetovne banke povedal namestnik kitajskega finančnega ministra Li Yong.

"Pomanjkljiv mednarodni denarni sistem je institucionalni izvirni vzrok za krizo in glavna napaka v obstoječi strukturi mednarodnega gospodarskega upravljanja," je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

 

Zato bi bilo po njegovih navedbah potrebno izboljšati regulatorni mehanizem za izdajo rezervne valute, vzdrževati relativno stabilnost menjalnih tečajev glavnih rezervnih valut ter se zavzemati za raznolik in trden mednarodni valutni sistem.

 

Kot je znano, je že od druge svetovne vojne naprej najpomembnejša rezervna valuta na svetu ameriški dolar. Večina držav ima tako devizne rezerve v dolarjih, te se tudi uporablja pri oblikovanju mednarodnih tržnih cen nafte, zlata in drugih valut.

 

Li v svojem nagovoru dolarja sicer ni omenil, je pa Kitajska v preteklosti že pozivala k zamenjavi dolarja kot glavne rezervne valute.

 

Kitajska ima največje devizne rezerve na svetu v višini 1,9 bilijona dolarjev in je največja lastnica ameriških državnih obveznic na svetu. Peking je zato vse bolj zaskrbljen zaradi svoje velike izpostavljenosti ameriškemu dolarju tekom poglabljanja svetovne gospodarske krize.

 

ZDA po drugi strani Kitajski očitajo, da nepošteno drži vrednost svoje lastne valute podcenjeno in na ta način podpira svoj izvoz.

 

To namreč botruje velikemu ameriškemu zunanjetrgovinskemu primanjkljaju s Kitajsko, za katerega ameriška vlada pravi, da je eno glavnih svetovnih neravnovesij in ga je zato potrebno odpraviti ter tako pripomoči, da bo svetovno gospodarstvo šlo po poti bolj trajnostne gospodarske rasti.