Peking - Kitajska vlada se trudi razbiti korupcijo, saj se boji, da bi lahko oslabila vladanje komunistične partije. Kot pravi Wang Zhenchuan, kitajski vrhovni državni tožilec: ''Število izrečenih kazni kaže, da je državno tožilstvo odločeno, da bo izkoreninilo korupcijo''.
Kitajski državni tožilec, Jia Chunwang, je ta teden na koferenci o korupciji v Beijingu povedal, da " korupcija, ki je ne moremo nadzorovati, lahko spodkoplje demokracijo in moč prava, kot posledica tega pa se lahko povečata organiziran kriminal in terorizem".
Šanghajski škandal
V zadnjih mesecih je bil javno najbolj na udaru primer korupcije, povezan z zlorabo večmilijonov dolarjev vrednega pokojninskega sklada v Shanghaju.
Do zdaj je bilo odkritih več kot 50 ljudi, med njimi tudi več znanih Shanghajskih uradnikov in poslovnežev, ki so povezani s škandalom. Prva 'žrtev' med pomembneži, ki je morala prejšnji mesec zaradi vpletenosti v škandal, odstopiti iz partije, je Chen Liangyu, zdaj že nekdanji vodja komunistične partije v Shanghaju.
Pomembne osebe javnega življenja, povezane s škandalom, so še vodja Formule 1 na Kitajskem, Yu Zhifei, in vodja državnega statističnega urada, Qiu Xiaohua, ki je že moral odstopiti s svojega položaja. Enega najbogatejših Kitajcev, Zhanga Rongkuna, so prav tako aretirali ta vikend.
Več kot 100 državnih preiskovalcev je odpotovalo v Shanghai, kjer bodo skušali raziskati, kam je izginilo več kot 1.25 milijonov dolarjev iz socialno-varnostnega sklada. Denar naj uporabili za ilegalna posojila ter naložbe v nepremičnine in druge posle.