Kitajska vojaška moč straši Pentagon

Pentagon se boji kitajske vojaške moči, ki vsako leto narašča in bo sčasoma dovolj velika, da si bo Peking morda skušal prisvojiti sporna ozemlja, kot je Tajvan.

Objavljeno
26. marec 2009 11.12
Ti.B./STA
Ti.B./STA
Washington - Ameriško obrambno ministrstvo je v sredo izdalo redno letno poročilo o kitajski vojski, ki je precej podobno lanskemu in ne prinaša novosti. Pentagon ugotavlja, da kitajska vojaška moč narašča in bo sčasoma dovolj velika, da si bo Peking morda skušal prisvojiti sporna ozemlja.Pentagon pravi, da hitro naraščajoča moč kitajske vojske spreminja ravnotežje sil v regiji. Kitajska naj bi razvijala oborožitvene sisteme, ki lahko ogrozijo Tajvan, ki ga ima Kitajska za del svojega ozemlja. Ameriško obrambno ministrstvo ocenjuje, da je Kitajska poraba še vedno nejasna, vendar naj bi znašala med 105 do 150 milijard dolarjev na leto, kar je dvakrat več kot pred desetimi leti.

ZDA sicer pozdravljajo rast stabilne, miroljubne in napredne Kitajske ter jo pozivajo, naj odgovorno sodeluje v mednarodnih zadevah. Vendar pa menda Kitajska ostaja nejasna glede tega, kako bi lahko uporabila naraščajočo moč vojske. Kitajska naj bi razvijala kapacitete velikega dosega, ki bi lahko imele učinek dlje od azijsko-tihomorske regije. Oblikovala naj bi se v silo, ki bo sposobna dobiti kratke intenzivne spopade proti tehnološko visoko razvitemu nasprotniku. Leta 2007 naj bi Kitajci preizkusili tudi protisatelitsko orožje in ga razvijajo še naprej.

Vedno več denarja gre za oborožitev

Kitajska naj bi v zadnjih letih pospešila obseg in transformacijo vojske, kupuje več sodobnega orožja na tujem, več denarja namenja za novo tehnologijo in izvaja korenite reforme oboroženih sil. ZDA naj bi bile danes še vedno povsem zmožne braniti Tajvan pred morebitnim napadom Kitajske, vendar naj bi bila Kitajska sčasoma sposobna priključiti sporna ozemlja, kot je otočje Spratly oziroma Paracel, ki si ga lastijo tudi Filipini, Malezija, Brunej, Indonezija in Vietnam.

Odnosi med Indijo in Kitajsko so boljši, čeprav se napetosti na meji nadaljujejo, ugotavljajo v Pentagonu. Napetosti so sicer tudi z ZDA, kot priča pomorski incident v začetku meseca, ko so Kitajske ladje nadlegovale ameriško plovilo, za katerega Kitajska trdi, da je bilo vohunsko, ZDA pa da je šlo za ladjo za risanje zemljevidov.

V Pekingu so se že odzvali na poročilo in ga označili za "surovo popačenje realnosti,". "Poročilo, ki so ga objavile ZDA, še naprej gradi na lažnem argumentu kitajske vojaške grožnje," je danes še sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo.