Tokio - Danes mineva 60 let, odkar so ameriška letala na japonsko mesto Nagasaki odvrgla atomsko bombo. To se je zgodilo tri dni zatem, ko so ZDA v prizadevanjih, da bi prisilile Japonsko h kapitulaciji, 6. avgusta 1945 odvrgle atomsko bombo na japonsko mesto Hirošima. V eksploziji atomske bombe v Nagasakiju je bilo ubitih približno 74.000 ljudi, več kot 40.000 je bilo ranjenih.
Kakih 6000 udeležencev, med njimi japonski premier Džuničiro Koizumi, se je žrtev spomnilo z minuto molka ob 11.02 po lokalnem času oziroma točno ob uri, ko je ameriški bombnik na mesto odvrgel plutonijevo bombo. Na slovesnosti so ponovili poziv ZDA, naj se odpovedo jedrskemu orožju. Župan Nagasakija Ičo Ito, ki se je rodil dva tedna po napadu z atomsko bombo, se je v nagovoru neposredno obrnil na ZDA. "Državljanom ZDA: razumemo vašo jezo in bojazni v zvezi s spomini na teroristične napade 11. septembra. Toda ali se vaša varnost dejansko stopnjuje s politiko vaše vlade, da ohrani 10.000 kosov jedrskega orožja, izvaja jedrske poskuse pod kritično maso in nadaljuje razvoj mini jedrskega orožja," se je vprašal.
Kot je na slovesnosti dejala 74-letna Fumie Sakamoto, ki je bila v napadu pred 60 leti ranjena, si ne želi, da bi še kdo kdaj tako trpel. “Prisegam pred vsemi, ki so bili žrtve napada z atomsko bombo, da si bom še naprej neumorno prizadevala, da bo Nagasaki zadnje prizorišče napada z atomsko bombo,” je dejala.
Ko je udaril "Fat Man" so od ljudi ostale le sence...
Radioaktivno sevanje je v krogu enega kilometra od središča eksplozije povzročilo takojšnjo smrt, pri drugih ožarčenih pa hude ožige, boleče hiranje, rakava obolenja in spremembe na dedni zasnovi. Mestno zemljišče je bilo nevarno radioaktivno še mnoga leta; še desetletja pozneje se zaradi radioaktivnosti pojavljajo bolezni in rojevajo prizadeti otroci.
Tisti, ki so preživeli napad s plutonijevo bombo Debelinko (Fat Man), so povedali, da so ljudje, ki so bili pred napadom okoli njih, izginili, ostale so le še sence.
V Hirošimi za odpravo jedrskega orožja v svetu
Že v soboto so se napada z atomsko bombo z uranom 235, imenovano tudi Deček (Little Boy), spomnili v Hirošimi. Približno 200.000 mrtvih in 100.000 ranjenih so se spomnili z minuto molka, v spomin nanje pa so spustili v zrak tudi okoli tisoč belih golobov. Skupen poziv na spominski slovesnosti je bila odprava jedrskega orožja v svetu.