Obtožnico je po več kot dveh mesecih preiskave, tajnih in javnih zaslišanj članov vlade prejšnji teden z demokratskimi glasovi potrdil pravosodni odbor predstavniškega doma. Trump je obtožen, da je izsiljeval Ukrajino z zadrževanjem vojaške pomoči, da razglasi preiskavo njegovih političnih nasprotnikov v ZDA, nato pa je oviral kongresno preiskavo tega in drugih dejanj.
Preberite tudi:
Padec ameriške kocke
Dve točki obtožnice proti republikanskemu predsedniku ZDA
Trumpova razrešitev se seli v ameriške domove
Padec ameriške kocke
Dve točki obtožnice proti republikanskemu predsedniku ZDA
Trumpova razrešitev se seli v ameriške domove
Bistvo obtožnice potrjuje prepis telefonskega pogovora med Trumpom in predsednikom Ukrajine Volodimirjem Zelenskim, ki ga je objavil Trump, ki še naprej trdi, da s pogovorom, v katerem je Ukrajinca prosil za preiskovalno »uslugo«, ni nič narobe. Vsebino pogovora in druge okoliščine so potem potrdila tudi zaslišanja prič. Med njimi ni bilo nobene priče, ki bi trdila, da je bilo predsednikovo dejanje v skladu z ustavo in zakoni.
Glasovanje o razrešitvi je predvideno za danes, vendar bodo republikanski člani predstavniškega doma poskušali postopek zavleči z razpravo in pritiskom predvsem na demokrate iz okrožij, ki so politično bolj mešana, da glasujejo proti. Že en demokrat proti ustavni obtožbi bo za Trumpa dovolj, da razglasi zmago, ki ga zagotovo čaka po sojenju v senatu, kjer republikanski voditelji vnaprej trdijo, da bo oproščen po hitrem postopku.
Senatno sojenje se bo predvidoma začelo januarja in vodja republikanske večine Mitch McConnell je v torek zatrdil, da ne bo nobenih dodatnih zaslišanj ali prič, ker je ves postopek proti Trumpu neutemeljen in ne bodo po nepotrebnem zapravljali časa.
Trump v žaljivem pismu Pelosijevi zavrnil ustavno obtožbo
Trump je v torek v šest strani dolgem pismu predsednici predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi zavrnil ustavno obtožbo ter poudaril, da so imele čarovnice na sojenjih v Salemu bolj pošten postopek, kot ga proti njemu vodijo demokrati.
Pelosijeva je pismo označila za smešno in hkrati bolno, vodja senatne manjšine Chuck Schumer pa je menil, da pismo dokazuje, da je predsednik pod velikim stresom. Kongresnik iz Kalifornije Eric Swalwell je pismo označil za otroško sitnarjenje, s katerim pač priznava, da ustavne obtožbe ne more preprečiti.
Trump pravi, da je pismo napisal za zgodovino. V njem je ustavno obtožbo označil za križarski pohod proti njemu ter izdajo ZDA. Menil je, da demokrati trpijo za sindromom trumpovske neuravnovešenosti, da prinašajo bolečino in trpljenje republiki za svoje sebične osebne politične in strankarske cilje. Ponovil je, da je brez vsake krivde, da je bil njegov telefonski pogovor z ukrajinskim predsednikom, zaradi katerega so sprožili ustavno obtožbo, naravnost perfekten, nato pa se je znesel nad Pelosijevo in napisal, da temu, kar ona govori, ne more verjeti nobena inteligentna oseba.
Še posebej ga motijo njene nenehne izjave, da moli za predsednika. Trump trdi, da s tem žali vse verne Američane, ker ve, da ni iskrena, razen če tega ne govori v negativnem smislu. »To, kar počneš, je grozno, ampak ti boš morala živeti s tem,« je napisal Trump, ki je pred dnevi tudi tvital, da Pelosijevi padajo zobje iz ust.