Izraelska zakonodaja namreč določa, da v nasprotju z ministri, ki morajo odstopiti, če je proti njim izdana obtožnica, premieru ni treba, dokler ni pravnomočno obsojen.
Obtožnica zaradi podkupovanja, poneverb in zlorabe zaupanja
Ne aprilske ne septembrske volitve v Izraelu niso prinesle večinske vlade.
Netanjahuja, ki ga je tožilec Mandelbilt v četrtek uradno obtožil korupcije zaradi podkupovanja, poneverb in zlorabe zaupanja, je sicer že več politikov pozvalo k odstopu.
Obtožnica je premiera z najdaljšim stažem v zgodovini Izraela doletela v času, ko se judovski državi obetajo tretje parlamentarne volitve v letu dni. Tako aprilske kot septembrske volitve so namreč prinesle neodločen izid, po njih pa ne Netanjahuju ne njegovemu glavnemu izzivalcu Beniju Gancu ni uspelo oblikovati vlade.
Nove volitve na vidiku
Sredinska Modra in bela stranka, ki jo vodi Ganc, je na septembrskih volitvah dobila sedež več v knesetu od Netanjahujevega desnega Likuda. Kneset ima zdaj še manj kot tri tedne časa, da najde kandidata za mandatarja, ki bi mu uspelo zbrati podporo več kot polovice od 120 poslancev – ali pa bodo morali sklicati nove volitve.
V vmesnem času na čelu izraelske vlade kot začasni premier ostaja Netanjahu. Obtožbe proti njemu se nanašajo na tri različne primere korupcije. Zaradi poneverb in zlorabe zaupanja je obtožen v primerih »1000« in »2000«, zaradi podkupovanja, poneverb in zlorabe zaupanja pa v primeru »4000«. Netanjahu vse obtožbe zavrača kot politično motivirane.