Beograd - Posebni odposlanec Združenih narodov za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova Martti Ahtisaari je po končanem prvem krogu pogovorov v Prištini dopotoval v Beograd, kjer ima v načrtu srečanja z najvišjimi predstavniki državne skupnosti SČG in Srbije. Zunanji minister SČG Vuk Drašković je svojega sogovornika opozoril na "verigo dramatičnih pretresov v tem delu Balkana ter v Evropi in po svetu v primeru priznanja neodvisnosti Kosova". Drašković je Ahtisaariju zatrdil, da je za SČG in Srbijo ključnega pomena ohranitev "sedanjega statusa mednarodno priznanih meja državne skupnosti Srbije in Črne gore z Albanijo in Makedonijo".
Ahtisaari je še pojasnil, da se bo med svojim delom ravnal po navodilih generalnega sekretarja Združenih narodov in vodilnih načelih kontaktne skupine ter da bo sklep o prihodnjem statusu Kosova sprejel Varnostni svet ZN.
Koštunica predal resolucijo in predlagal obisk sosed
Kot je sporočila srbska vlada, se je Ahtisaari srečal tudi s srbskim premierom Vojislavom Koštunico. Ta mu je vročil resolucijo, ki jo je v ponedeljek sprejel parlament Srbije kot mandat za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova. Premier je glavnega pogajalca mednarodne skupnosti seznanil tudi z danes oblikovano pogajalsko skupino Beograda, ki jo bo vodil skupaj s srbskim predsednikom Borisom Tadićem.
Koštunica je Ahtisaariju predlagal, naj se v okviru prihodnjega obiska v regiji sestane tudi s predstavniki sosednjih držav, konkretno z Romunijo, Bolgarijo in Hrvaško, ki imajo po besedah srbskega premiera načelna stališča glede vprašanja prihodnjega statusa Kosova. Kot je znano, namerava Ahtisaari v okviru prvega obiska v regiji obiskati še Črno goro, Albanijo in Makedonijo.
Tadić predlaga dve entiteti na Kosovu
Tadić je danes vladi Vojislava Koštunice poslal predlog izhodišč Beograda o prihodnjem statusu Kosova in predlagal pogajalsko skupino, ki bi jo vodila skupaj s Koštunico. Tadićeva pobuda, ki temelji na razdelitvi Kosova na albansko in srbsko entiteto, je konkurenčni predlog Koštuničevemu, ki sta ga sicer že potrdila tako vlada kot parlament.
Tadić je oblikovanje dveh entitet na Kosovu predlagal med nedavnim obiskom v Moskvi, kjer se je pogovarjal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Kot so takrat poročali srbski mediji, je bi imela srbska entiteta v skladu s Tadićevim predlogom posebne odnose z ustanovami v Srbiji, obe entiteti pa bi prav tako imeli posebne odnose z ustanovami v Prištini.
Tadić bi skupaj s Koštunico vodil delegacijo Beograda
Kot je zapisano v današnjem sporočilu Tadićevega urada za odnose z javnostmi, predlog predvideva, da bi srbski predsednik skupaj s premierom Koštunico vodil delegacijo Beograda na pogajanjih o prihodnjem statusu Kosova. Tadić predlaga tudi člane državne delegacije. To sta njegova dva svetovalca Leon Kojen in Dušan Bataković ter eden od vodij Srbske liste za Kosovo, Goran Bogdanović.
Tadićeva poteza je presenečenje
Tadićeva poteza je precejšnje presenečenje, saj je srbska skupščina v ponedeljek z veliko večino glasov sprejela vladni predlog resolucije o Kosovu, ki je tako tudi uradno postalo izhodišče za pogajanja za opredelitev prihodnjega statusa pokrajine. Bistvo resolucije je poiskati rešitev za status Kosova v okviru ohranitve suverenosti državne skupnosti Srbija in Črna gora in obsežne avtonomije za kosovske Albance.
Tadić je javno napadel Koštuničev predlog
Tadić je v torek javno napadel Koštuničev predlog oziroma skupščinsko resolucijo in najvišjim organom v Srbiji sporočil, da pričakuje njihov odgovor na njegova izhodišča za pogajanja o Kosovu. Koštuničev svetovalec Slobodan Samardžić je Tadiću javno odgovoril, da vlada sploh ni seznanjena z njegovim predlogom in da sta kot izhodišča za pogajanja veljavna le načrt, ki ga je srbska skupščina sprejela že spomladi 2004 in v ponedeljek sprejeta resolucija.
Tadić je najprej seznanil Rusijo, šele nato Srbijo
Tako Samardžić kot drugi iz vladne koalicije so pozvali Tadića, naj javno sporoči svoj načrt, saj se bo mogoče le tako izreči o njem. Srbski radikalci (SRS) pa so napovedali, da bodo skupščini podali predlog za odpoklic predsednika Tadiča, in sicer zato, ker je s svojim predlogom najprej seznanil Rusijo in šele potem Srbijo.
Koštunica v neprijetnem položaju
Za Koštunico je zadeva še posebej neprijetna, saj se bo danes sešel s posebnim odposlancem Združenih narodov za pogajanja o prihodnjem statusu Kosova Marttijem Ahtisaarijem. Kot je pričakovati, naj bi mu pojasnil beograjska izhodišča, ki temeljijo na omenjeni resoluciji srbskega parlamenta, ki pomeni tudi mandat za pogajanja o statusu Kosova.
Ahtisaari pa je pravzaprav že v sredo posredno odgovoril Tadiću. Ob zaključku pogovorov v Prištini pred odhodom v Beograd je poudaril, da je treba pozorno preučiti, kaj so članice kontaktne skupine zapisale v smernicah za Kosovo, kajti v njihovi listini razločno piše, da ni delitve pokrajine. Tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v ponedeljek zatrdil, da na Kosovu ni mogoče uporabiti modela razdelitve BiH na dve entiteti.