Kosovska pot v popolno samostojnost

V skladu z mirovnim načrtom Marttija Ahtisaarija Kosovo kljub temu ostaja nedokončana država.

Objavljeno
03. julij 2012 21.07
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd
Beograd – Mednarodna skupina za upravljanje Kosova (ISG) je odgovorila na zmago nacionalistov na srbskih volitvah in predlog novega predsednika Tomislava Nikolića, naj Bruselj nadomesti tehnični dialog Beograda in Prištine s političnim.

Odločila se je namreč, da bo končala nadzorovano neodvisnost Kosova. V skladu z odločitvijo, ki jo je ISG napovedala že januarja, bo Kosovo septembra formalno dobilo polno suverenost. Z odločitvijo ISG, ki jo tvori 25 držav, ki so priznale Kosove, med njimi več članic EU ter ZDA in Turčija, o koncu nadzorovane neodvisnosti, se bo končal mandat mednarodnega civilnega predstavnika za Kosovo Pietra Feitha, kar v bistvu pomeni, da mednarodna skupnost prek civilnega predstavnika ne bo več popravljala zakone in druge odločitve kosovske oblasti. Da bo Kosovo še naprej ostalo nedokončana država priča dejstvo, da bodo v državi ostale Natove sile Kfor, ki skrbijo za varnost, in misija Evropske unije Eulex, ki pomaga pri nadaljnjem oblikovanju kosovskega pravosodja, carine in policije.

Mednarodno nadzorovano neodvisnost Kosova, ki jo v prehodnem obdobju nadzoruje mednarodna skupnost, je predvidel načrt nekdanjega posebnega odposlanca OZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija iz leta 2007. Ko je Kosovo 17. februarja 2008 razglasilo neodvisnost, se je kosovska oblast zavezala, da bo spoštovala načrt, ki ga je mednarodna skupnost na čelu z ZDA sprejela kljub neuspešnim pogajanjem s Srbijo in nasprotovanju Rusije v VS OZN. Čeprav je ISG ocenila, da je izvajanje načrta prešlo v zaključno fazo in da prihaja čas za končanje nadzorovane neodvisnosti, je dejstvo, da Priština na severu Kosova z večinskim srbskim prebivalstvom, ki ne priznava kosovskih institucij, načrta sploh ni izvajala in da načrt ni zaživel niti v srbskih enklavah južno od Ibra.

Sporočilo novim 
srbskim oblastnikom

S tega zornega kota je mogoče sklepati, da je mednarodna skupnost z odločitvijo ISG dala jasno vedeti nastajajoči novi srbski oblasti, da Bruselj ne bo odstopil od zahteve, naj Beograd nadaljuje dialog s Prištino in ukine vzporedne strukture oblasti na Kosovu. Tomislavu Nikoliću so še povedali, da je za njih politični dialog o Kosovu zaključen in da se o statusu Kosova ne bodo več pogajali, medtem ko so mandatarju za sestavo nove srbske vlade Ivici Dačiću pojasnili, da je njegova ideja o delitvi Kosova kot edini rešitvi kosovskega vprašanja nesprejemljiva.

Kosovski premier Hashim Thaqi je poudaril, da je ISG sprejela zgodovinsko pomembno odločitev za Kosovo. Po njegovih besedah se na Kosovu odpira novo poglavje in začenja nova doba, dolgoročni cilj države, ki je neodvisnost razglasila leta 2008, pa je vstop v EU in zvezo Nato. Kot je še pojasnil, se z odločitvijo ISG, ki jo bo Priština formalno obeležila 10. septembra, končuje štiri leta in pol dolgo obdobje, ko je imelo Kosovo mednarodnopravno zgolj omejeno suverenost. Thaqi je napovedal, da bo vlada v Prištini po uveljavitvi polne samostojnosti v kosovske institucije integrirala tudi Srbe na severu Kosova. Sklenil je z zagotovilom, da bo sodeloval z vsakim srbskim voditeljem, izvoljenim na severu, ki spoštuje kosovske institucije.

Kosovska predsednica Afitete Jahjaga pa je izjavila, da državljanom Kosova pripada največja zasluga za konec nadzorovane neodvisnosti Kosova in da je ISG s svojo odločitvijo odprla Kosovu pot enakopravnega partnerstva z mednarodno skupnostjo. Po njenem je ISG vrnila albanskemu narodu kar mu pripada in za kar se je žrtvoval ter okrepila položaj Kosova v mednarodni areni ter mu omogočila nadaljnji razvoj.

Elegantni umik s Kosova

V Beogradu so odločitev ISG komentirali z besedami, češ da gre za poskus elegantnega umika iz kosovskega vprašanja. Politični analitik Živojin Rakočević ocenjuje, da so vsi zakoni, ki sta jih mednarodna skupnost in Priština napisala za srbsko skupnost v skladu z Ahtisaarijevim načrtom v popolnosti prilagojeni albanski skupnosti. V zvezi z načrtom je predstavnik Kosovske strateške akcijske mreže, ki združuje 90 srbskih nevladnih organizacij, Nenad Maksimović opozoril, da je še vedno 22 tisoč nerešenih primerov protipravno odvzetega premoženja in da kosovske institucije iz dneva v dan množično kršijo človekove pravice Srbov severno in južno od Ibra.

Po mnenju državnega sekretarja na ministrstvo za Kosovo Oliverja Ivanovića v doglednem času na Kosovu več kot očitno še ne bo prišlo do izboljšanja razmer, medtem ko so se Srbi na Kosovu znašli v težjem položaju. Čeprav Srbi na severu Kosova niso nikoli priznali mednarodnega civilnega predstavnika, je Ivanović še opozoril, da jih lahko odhod Feitha kljub temu posredno ogrozi, ker odhaja z njim misija, na katero so se lahko obrnili, če so v Prištini kršili njihove temeljne človekove pravice.

Kosovski Srbi so včeraj blokirali vse pomembnejše ceste v občinah Zvečan, Kosovska Mitrovica, Zubin Potok in Leposavić, s protestom pred mostom čez reko Ibar v severnem delu Kosovske Mitrovice pa so opozorili na porazno stanje človekovih pravic pripadnikov srbske skupnosti na Kosovu.

Načelnik kosovskomitroviškega okraja Radenko Nedeljković je izjavil, da so Srbi na severu Kosova s protestom želeli poslati sporočilo mednarodni skupnosti in Prištini, da ne želijo kosovskih institucij, ker nad njimi izvajajo progrom, medtem ko so srbske institucije edino jamstvo za njihov obstoj na Kosovu.

Peter Feith je priznal, da je kljub občutnemu napredku treba opraviti še veliko dela. Feith je še poudaril, da bodo kljub njegovemu odhodu na Kosovu ostali tuji strokovnjaki, ki bodo svetovali kosovski vladi. Po njegovih besedah je ISG, ki bo septembra razglasila svojo razpustitev na simboličnem srečanju v Prištini, že dala dovoljenje vladi in parlamentu v Prištini, da sprejmeta zadnja ustavna dopolnila, ki bodo tej nekdanji srbski pokrajini zagotovila polno neodvisnost.