Vatikan - Papež Benedikt XVI. je v svoji prvi božični poslanici danes v Vatikanu pozval človeštvo, naj se združi v boju proti terorizmu, revščini in uničevanju okolja ter ustvari nov "svetovni red, utemeljen na pravičnih etičnih in gospodarskih normah". Človeku tehnologije grozi, da bo postal žrtev duhovnega razkroja in uspeha svojega lastnega razuma, je poudaril papež z okna pred več deset tisoč verniki na Trgu svetega Petra. Znaki upanja v Iraku, Sveti deželi in Libanonu morajo biti potrjeni s pravičnimi in modrimi dejanji, je še poudaril papež, ki je človeštvo pozval k duhovnemu prebujenju.
Sodobnost je pogosto predstavljena kot bujenje razuma, kot svetloba človeštva po obdobju teme, vendar brez Jezusa "svetloba razuma ni dovolj, da bi osvetlila človeka in svet", je dejal papež, ki je poudaril, da se bo samo enotno človeštvo lahko zoperstavilo številnim zaskrbljujočim problemom, med katerimi je izpostavil terorizem, revščino in uničevanje okolja.
Pred kakimi 40.000 verniki je papež v svojem današnjem blagoslovu mestu in svetu (urbi et orbi) tudi pozval k zaščiti vseh, ki trpijo v človekoljubnih krizah, kot je tista v sudanski pokrajini Darfur, k miru in razvoju v Afriki ter k dialogu v Aziji in na Korejskem polotoku.
Papež Benedikt XVI. ki je 19. aprila na položaju nasledil papeža Janeza Pavla II., potem ko je ta umrl 2. aprila, je danes nato vernikom v 33 jezikih zaželel srečen božič. Običajnim 32 jezikom je sicer dodal še filipinskega. Prvo božično poslanico Benedikta XVI. so po televizijskih ekranih neposredno spremljali v 68 državah po svetu.
V polnočnici pozval k miru in ljubezni
Benedikt XVI. je v vatikanski baziliki svetega Petra na svoji prvi polnočnici v vlogi papeža pozval k miru in krščanski ljubezni do bližnjih. Pri tem je še posebej poudaril pomembnost miru na Bližnjem vzhodu. "V tej noči, v kateri se oziramo k Betlehemu, želimo še posebej moliti za rojstni kraj odrešenika in ljudi, ki tam živijo. Želimo moliti za mir v Sveti deželi," je dejal papež na tradicionalni maši, ki se je je udeležilo več tisoč vernikov.
"Kristjani bi morali biti pobudniki miru"
Kristjani bi morali biti "pobudniki miru", je poudaril Benedikt XVI. v svoji pridigi, ki so jo televizijske postaje prenašale v več kot 120 držav po vsem svetu. "Gospod, naj se uresniči tvoja obljuba, da bo mir, kjer so spori. Naj vzplamti ljubezen, kjer je sovraštvo. Naj nastane svetloba, kjer je tema," je pridigal papež.
Veliko ljudi je polnočnico prek video povezave spremljalo tudi na Trgu svetega Petra. Zaradi nevarnosti terorističnih napadov so oblasti na kraju dogodka sicer izvajale stroge varnostne ukrepe.
Jeruzalemski patriarh pozval h končanju nasilja na Bližnjem vzhodu
Jeruzalemski patriarh Michel Sabah je v tradicionalni polnočnici v cerkvi Jezusovega rojstva v Betlehemu pozval h končanju nasilja med Izraelci in Palestinci. Kot je pred več sto verniki dejal Sabah, mora Izrael prenehati preganjati palestinske skrajneže, izraelska vlada premiera Ariela Šarona pa bi morala izpustiti palestinske zapornike. Svečane maše se je med drugim udeležil palestinski predsednik Mahmud Abas.
Izrael bi moral Palestincem podeliti "popolno svobodo", je dejal jeruzalemski patriarh. Po njegovem mnenju bi morala izraelska država premisliti o svoji politiki ter si prizadevati za dosego v miru v regiji. Kot je povedal vodja rimskokatoliške cerkve na območju Izraela in palestinskih ozemelj, osebno upa v nov odnos med Palestinci in Izraelci, s čemer bi presegli obstoječe težave.
Praznovanje Jezusovega rojstva poteka v Betlehemu pod strogimi varnostnimi ukrepi. Po navedbah palestinskih oblasti izvaja na območju naloge več kot 880 predstavnikov varnostnih sil. Medtem je tiskovni predstavnik izraelske vojske sporočil, da bo vojska olajšala potovanje romarjev v Betlehem, obenem pa operativno posredovala zgolj v primeru grožnje napadov.