Peking – Po kratki vožnji skozi nočni Peking je taksist ustavil pred mojim stanovanjem in prebral račun: »Osemnajst juanov.« Dala sem mu jih 20, on pa je nenadoma zaklenil vsa vrata in zahteval, naj mu dam drug bankovec.
»Manjka mu delček ob robu,« mi je pojasnil. »Daj mi stotaka!« Ko sem mu dala bankovec za 100 juanov, mi ga je vrgel nazaj. »Ta je preveč nov.« Naslednji je bil zelo star. Ko sem mu rekla, da nimam več niti enega bankovca, ki ne bi šel skozi njegove roke, je na koncu le vzel tistega prvega za 20 juanov in mi vrnil dva juana.
Naslednji dan sem ugotovila, da imam denarnico polno ponarejenih bankovcev, ki mi jih je prejšnjo noč podtaknil taksist. Vsakič je namreč bankovec, ki sem mu ga dala, spretno zamenjal s ponaredkom, in to je, kot so me pozneje opozorili prijatelji, v zadnjem času zelo pogost pojav. »To je eden od načinov, na katerega ljudje preživljajo te težke čase,« mi je pojasnila Liu Xiaoshan, ekonomistka, ki proučuje gospodarske smernice. »Pravzaprav eden od milijon načinov.«
Ko je pred tremi dnevi policija po vsej Kitajski polovila 463 članov tolpe, o kateri sumijo, da je natisnila za 118 milijonov juanov (15 milijonov evrov) ponarejenih bankovcev, bi lahko pomislili, da je ta drobna obrt obsojena na propad. A to je bila zgolj ena od akcij v kampanji proti finančnemu kriminalu.
Ko sem nato po izkušnji s taksistom iz bankomata Bank of China izvlekla nekaj lažnih bankovcev, Xiaoshan pa mi je potrdila, da se dogaja tudi to, »ker si ljudje izmišljajo vse mogoče načine, da bi lažje preživeli krizo«, sem spoznala, da Kitajska ne bo doživela »bolečega padca na trda tla«, in to ne glede na to, kar se bo dogajalo v drugih delih sveta. Mešanica gospodarske dinamike in zakonske prožnosti, pripravljenost ljudi na to, da trpijo, in sistemsko odpiranje prostora za različne načine »reševanja«, so ustvarili amortizer, ki bo prestregel kitajsko gospodarstvo, ki se bo tako izognilo pokanju na najbolj šibkih točkah.
Seveda s tem še zdaleč ne nameravam trditi, da je strpnost do lažnih bankovcev najučinkovitejši način za to, da se brez nove finančne spodbude, ki bi jo prispevala centralna banka, ohrani potrebna stopnja gospodarske rasti. Sumljivi stotaki so samo simbol tega, kako so se ljudje sposobni znajti v paniki, dejstvo, da se nikomur nič ne zgodi, ko na blagajni plača s ponarejenim bankovcem, pa priča zgolj o tem, da se tudi državi prav nič ne mudi z odpravljanjem tega pojava. Pa tudi številnih drugih, ki pomenijo reševalni pas za plavanje po kalnih vodah globalnega gospodarskega pešanja.
Ko je Mednarodni denarni sklad (IMF) v sredo sporočil, da si je Kitajska že zagotovila »mehak pristanek na tleh«, ker je uskladila določena neskladja, kot sta veliki zunanjetrgovinski presežek in inflacija, pa se je v množici slabih novic pojavila lučka, poimenovana osem odstotkov. Za toliko se bo namreč po predvidevanjih IMF povečalo kitajsko gospodarstvo do konca leta. Čeprav je drugo četrtletje zaznamovano z alarmantnimi 7,6 odstotka, Kitajska že kaže vitalnost svoje porabe in položaj še zdaleč ni tako slab, kot se je to zdelo na trenutke, ko je usahnil velik del naročil z evropskega trga.
Japonski rekordni primanjkljaj
In medtem ko se na Kitajskem dobesedno trguje dan in noč ter skorajda za vsako maržo, pa čeprav je ta v promilih, je Japonska v prvi polovici leta 2012 zabeležila rekordno velik zunanjetrgovinski primanjkljaj v znesku več kot 37 milijard dolarjev. Pri vsem tem pa je prav urejenost japonske države sila privlačna za tuje vlagatelje, ki vse bolj kupujejo obveznice, tako da se je v tujih rokah znašlo že več kot osem odstotkov japonskega dolga. Zaradi tega je jen čedalje dražji, izvoz pa vse počasnejši. Ker je vse manj naročil z evropskega in kitajskega trga, se Japonska že približuje še enemu letu z negativno statistiko rasti.
Japonci po vsaki slabi gospodarski novici le še hitreje hodijo po ulicah. Kitajci plavajo. Pogosteje kot kdaj koli prej obiskujejo trgovinske sejme in prodajajo blago in storitve, za katere pred tem nisem še nikoli slišala. Ker pa eni in drugi samo vse bolj delajo, jim je tako ali tako zagotovljen »mehak pristanek na tleh«.