Oslo/New York/Tbilisi/Moskva - Rusija je Norveško v sredo obvestila, da načrtuje prekinitev vseh vojaških vezi z zvezo Nato, so v sredo sporočili z norveškega obrambnega ministrstva. Norveški diplomati v Moskvi naj bi se sicer že danes sestali s predstavniki Rusije in razjasnili podrobnosti napovedane zamrznitve.
Podobna obvestila naj bi dobile tudi ostale članice Nata. Ruska stran navedb Norveške zaenkrat ni komentirala, na glavnem sedežu zveze Nato v Bruslju pa so dejali, da s to namero Rusije niso bili seznanjeni.
Odpoklican ruski veleposlanik pri zvezi Nato
Neimenovani predstavnik ruske misije pri zvezi Nato je medtem povedal, da je bil ruski veleposlanik pri zvezi Nato Dmitrij Rogozin odpoklican in se vrača v Moskvo na posvetovanja o nadaljnjem razvoju odnosov in vojaškega sodelovanja med Rusijo in Severnoatlantskim zavezništvom.
Rogozin je sicer v danes objavljenem pogovoru za časnik Izvestija dejal, da bo odziv Rusije na dejanja Nata "pragmatičen". "Stališče Nata je bilo doslej pragmatično. Sprejeta je bila odločitev o zamrznitvi Sveta Nato-Rusija, dokler Rusija v celoti ne umakne vojakov z gruzijskega ozemlja. Tudi odgovor naše strani bo pragmatičen," je dejal in zatrdil, da "propada v odnosu do Nata ne bo".
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je danes izjavil, da Rusija Natu ne namerava "zaloputniti vrat pred nosom". Toda Nato se bo moral odločiti, ali bo dal prednost sodelovanju z Moskvo ali podporo Gruziji, je dejal Lavrov. "Vse je odvisno od Natovih prioritet," je še dodal.
Odnosi spremenjeni po ruski invaziji na Gruzijo
Zunanji ministri Nata so na torkovem izrednem zasedanju opozorili, da se odnosi z Rusijo po njeni invaziji na Gruzijo ne morejo nadaljevati kot običajno. Rusijo so pozvali k umiku vojske z gruzijskega ozemlja, generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer pa jo je obtožil, da se ne drži mirovnega načrta, sklenjenega ob posredovanju predsedujoče EU Francije.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je Natu v odzivu očital, da želi rešiti "kriminalni režim" gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija in "agresorja prikazati kot žrtev", ruska mornarica pa je odpovedala sodelovanje na skupni vojaški vaji z Natom v Baltskem morjem ter sporočila, da ne more gostiti ameriške fregate, ki je bila napovedana za obisk.
Abhazijci in Južnoosetijci množično za neodvisnost od Gruzije
V prestolnicah Abhazije in Južne Osetije danes potekata množični zborovanji za neodvisnost od Gruzije in priznanje s strani Rusije. V Suhumiju se je zbralo okoli 50.000 ljudi, govorci pa so Tbilisiju med drugim očitali, da je proti separatističnima pokrajinama vodil "bliskovito vojno".
"Po vojni, ki se je začela z ofenzivo Gruzije v Južni Osetiji 7. avgusta, Abhazijci ne morejo več živeti v eni državi z Gruzijci," je zbranim v Suhumiju povedal predsednik abhazijskega parlamenta Nugsar Ašuba in dodal, da bi mednarodno priznanje Abhazije okrepilo varnost v regiji. Politologinja Natela Akaba je mednarodni skupnosti očitala, da je križem rok opazovala oboroževanje Gruzije in da podpira revanšistična prizadevanja Gruzije za članstvo v Natu.
Lavrov je sicer danes sporočil, da bo rusko priznanje neodvisnosti omenjenih separatističnih pokrajin odvisno od ravnanja Sakašvilija. "Odgovornost za to, kaj se bo zgodilo v nadaljevanju, nosi Sakašvili," je dejal. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je minuli teden izjavil, da bo odločitev Moskve o tem jasno podpirala voljo prebivalstva omenjenih pokrajin.
Rusija obtožuje Ovse prikrivanja gruzijskih vojaških priprav
Namestnik načelnika generalštaba ruske vojske Anatolij Nogovicin je Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) danes obtožil, da je vedela, da Gruzija pripravlja ofenzivo v Južni Osetiji, a je to prikrivala. Nogovicin je sicer potrdil napovedi Kremlja, da bo umik ruske vojske z gruzijskega ozemlja zaključen v petek.
Ruske vojaške enote začele prvi večji umik iz Gruzije
Iz Kremlja so sporočili, da so ruske vojaške enote začele prvi večji umik iz Gruzije. Medtem pa nekatere ceste ostajajo pod nadzorom vojske, tudi vojaške nadzorne točke so še vedno nameščene po celotnem delu gruzijskega ozemlja, ki ga je zasedla Rusija.
Ruska vojska se umika iz okolice gruzijskega mesta Gori in se bo v separatistično regijo Južno Osetijo vrnila v prihodnjih dveh dnevih. Prva kolona 100 vozil je dosegla južnoosetijsko prestolnico Chinvali že davi ob devetih, je povedal tiskovni predstavnik ruske vojske.
Tudi gruzijski mediji so prikazovali posnetke ruskih tankov in vojakov, ki so se pomikali severno od Gorija, a po poročanju prič nadzorne točke na cestah ostajajo na svojih mestih.
Z zahoda Gruzije medtem prihajajo poročila, da so ruske sile že do srede zvečer zapustile črnomorsko pristaniško mesto Poti, ruski tanki in pehota pa naj bi še vedno imeli nadzor nad mestoma Zugdidi in Senaki. Tako kot na območju Gorija ruski vojaki tudi tu nadzorujejo promet na nadzornih točkah. Pri tem blokirajo pot vsem vladnim vozilom, civiliste pa spustijo skozi po pregledu.
EU nadaljuje z dobavo pomoči Gruzijcem
Države članice Evropske unije prek mehanizma EU za civilno zaščito nudijo pomoč okoli 100.000 civilistom na kriznih območjih v Gruziji. Omenjena tehnična pomoč dopolnjuje humanitarno pomoč, ki jo je takoj po začetku konflikta zagotovila Evropska komisija, so danes sporočili v Bruslju.