Le prvi na spisku finančnih prevarantov?

V četrtek je Bernard Madoff, največji finančni goljuf v ameriški zgodovini, priznal, da je v zadnjih dveh desetletjih vodil premeteno piramidno shemo, ki pa naj bi bila le ena izmed mnogih na Wall Streetu.

Objavljeno
13. marec 2009 21.42
Boris Čibej
Boris Čibej
Washington - V četrtek je največji finančni goljuf v ameriški zgodovini, 70-letni Bernard Madoff, priznal, da je v zadnjih dveh desetletjih vodil premeteno piramidno shemo in z njo lahkoverne vlagatelje ogoljufal za najmanj 50 milijard dolarjev. Nekdanji direktor borze Nasdaq bo izrek kazni, ki mu sredi junija utegne prinesti do 150 let zapora, pričakal v newyorškem zaporu, nekateri mediji pa so namignili, da je krivdo tako prostodušno priznal zato, ker umira za rakom na prostati.

»Pravzaprav sem hvaležen za to priložnost, da lahko javno spregovorim o zločinih, ki se jih sramujem in za katere se globoko opravičujem,« je na sodišču izjavil prevarant, ki mu je uspelo opetnajstiti številne najbogatejše Američane, med katerimi je bilo veliko njegovih židovskih rojakov in njihovih organizacij.

Shema delovanja njegovega sklada je bila preprosta. Sprejemal je le visoke zneske zgolj najbolj premožnih, ki so jih priporočili stari vlagatelji. Obljubljal jim je visoke donose, z novimi vložki pa je izplačeval dobičke starim vlagateljem. Vse je teklo kakor po maslu do lani jeseni, ko se je njegova piramidna shema zaradi finančne krize, ki je zaustavila dotok novih lahkovernežev, podrla. »Vse skupaj je bila ena velika laž,« je Madoff tik pred aretacijo priznal svojima sinovoma.

Tožilci trdijo, da je Madoff ogoljufal vlagatelje za skoraj 65 milijard dolarjev, obramba pa pravi, da zdaj vsi napihujejo izgube, ker bi bodisi radi čim več iztržili bodisi se izognili plačilu davkov. Kakor ugotavljajo v tedniku Time, bo poleg vlagateljev, med katerimi sta dva že naredila samomor, ena največjih žrtev Madoffovih prevar davčna uprava. Samo zaradi sesutja njegove piramidne sheme utegne letos v državno blagajno priteči od sedem do deset milijard dolarjev manj, ugotavljajo računovodje na davčni upravi. A nikar naj vam ne bo pretirano žal davkarjev, pravijo v Timu, saj so v zadnjih 20 letih od Madoffovih strank pobrali ogromno davkov od prihodkov, ki jih ni bilo.

Nekateri komentatorji mislijo, da je sojenje Madoffu zgolj začetek številnih procesov proti podobnim goljufom, ki so obogateli na račun lahkovernih vlagateljev. Po podatkih svetovalne družbe Navigant Consulting iz Chicaga so zvezni organi samo lani začeli postopke proti 576 finančnim prevarantom, kar je več, kakor so jih uspeli najti v šestih letih po hranilniških špekulacijah, ki so udarile po borzi pred dvajsetimi leti.

A kakor pišejo v reviji New York Law Journal je FBI, katerega preiskave so do decembra lani privedle do 523 obtožnic in 282 obsodb zaradi nepremičninskih goljufij, doslej pred sodišča spravil le male ribe. Preiskave med velikimi ribami, kakor sta hipotekarni družbi Fannie Mae in Freddie Mac pa zavarovalniški velikan American International Group, še niso pripeljale do podobnih rezultatov. Med velikimi goljufi, ki so prišli pred sodišče, je doslej le banka Merrill Lynch. Proti njej je v sredo newyorški okrožni tožilec Andrew Cuomo vložil obtožnico, da je predstavniški dom ameriškega kongresa zavajala glede izplačil okoli 700 nagrad po milijon ali več dolarjev svojim vodilnim uslužbencem.

Kar nekaj vlagateljev izjavlja, da bi morali na zatožno klop sesti tudi predstavniki državnih nadzornih agencij, ki so vsa ta leta zatiskali očesa pred Madoffovimi goljufijami, o katerih so dobili več opozoril. Profesor ekonomije na Newyorški univerzi Nouriel Roubini pa je na svojem blogu zapisal, da je Madoff ponudil le zrcalo hišici iz kart ameriške ekonomije in piramidnih shem Wall Streeta, v katerih so Američani živeli zadnja desetletja.

Iz sobotne tiskane izdaje Dela