Letali Cie pristali v Dubrovniku

Letali Cie s terorističnimi osumljenci naj bi pristali tudi na letališču v Dubrovniku, trdi Amnesty International, navedbe pa je potrdila tudi hrvaška vlada.

Objavljeno
06. april 2006 18.49
Letalo EMB-120
Zagreb – Letališče Čilipi v hrvaškem Dubrovniku je eno od 46 letališč v 30 državah, na katerem so pristala letala ameriške obveščevalne agencije Cia s terorističnimi osumljenci, je v svojem objavljenem poročilu zapisala organizacija za varstvo človekove pravice Amnesty International (AI). Da sta na dubrovniškem letališču v letih 2002-2005 res pristali dve sporni letali Cia, je za hrvaški dnevnik Jutarnji list potrdil tudi direktor letališča Tonči Peović.

Letalo boeing 737, s katerim naj bi Cia po trditvah mednarodnih humanitarnih organizacij v letih 2002-2005 prevažala domnevne teroriste, naj bi po besedah Peovića na Čilipih pristalo dvakrat, nazadnje 23. aprila lani. Takrat je bilo letalo na poti iz sudanske prestolnice Kartum v Manchester v Veliki Britaniji.

Navedbe potrdila tudi hrvaška vlada

Kot je še povedal, se v Dubrovniku ni niti izkrcala niti vkrcala nobena oseba, ostalih podatkov pa Peović nima, saj sta letali uporabljali storitve letališča na mednarodnem delu. Oba pristanka letal Cia sta bila sicer tehnične narave in namenjena zgolj oskrbi z gorivom. Prijavljeni niso bili nobeni potniki, sicer pa sta bili letali le v tranzitu, zato potniki v bistvu niso nikoli stopili na hrvaško ozemlje.

Navedbe o pristankih je za časnik Večernji list potrdil tudi tiskovni predstavnik hrvaške vlade Rastko Maček. Kot je ob tem pojasnil, sta bili letali Cia prijavljeni kot civilni, zato so bile formalnosti drugačne, kot bi bile v primeru vojaških letal. Pristanek civilnih letal se namreč obravnava kot tehnični in ne zahteva posebnega dovoljenja pristojnih državnih organov.

V letalu naj bi bil al Masri

AI je v sredo na svoji spletni strani objavila poročilo, v katerem med drugim ugotavlja, da je Cia zasebne letalske družbe uporabljala kot krinko za tajne prevoze ljudi, osumljenih terorizma, v države, kjer so bili izpostavljeni mučenju in zlorabam. V poročilu AI med drugim tudi piše, da je Cia za tajne prevoze uporabljala letalo tipa boeing 737, ki je med novembrom 2002 in septembrom 2005 pristalo 396-krat, med drugim tudi na Hrvaškem.

V njem so po ugotovitvah AI prevažali tudi nemškega državljana libanonskega rodu Kaleda al Masrija, ki so ga ameriške oblasti zaradi domnevne vpletenosti v dejavnosti teroristične mreže Al Kaida priprle leta 2004. Informacije o tem zaenkrat ni mogel potrditi nihče. Al Masrija naj bi sicer na letalo Cia vkrcali v Makedoniji in ga prepeljali v Afganistan.