Letos ubitih že najmanj 28 novinarjev

Od začetka letošnjega leta je bilo v svetu ubitih najmanj 28 novinarjev, je opozoril Mednarodni inštitut za tisk. Ob tem je vse vlade pozval, naj odgovorne za smrt novinarjev privedejo pred roko pravice.

Objavljeno
10. junij 2009 16.06
Posodobljeno
10. junij 2009 16.06
revije časopisi
Ti. K./STA
Ti. K./STA
Helsinki - Od začetka letošnjega leta je bilo v svetu ubitih najmanj 28 novinarjev, je v torek v okviru svoje letne skupščine opozoril Mednarodni inštitut za tisk (Ipi). Ob tem je vse vlade pozval, naj odgovorne za smrt novinarjev privedejo pred roko pravice, še posebej na palestinskih ozemljih, v Somaliji, Šrilanki, Rusiji in Pakistanu.

 

Po navedbah Ipija so novinarji zaradi svojega poklica prepogosto tarče napadov, mnogi pa se med poročanjem z območij konfliktov znajdejo v navzkrižnem ognju.

 

Ipi je sicer v torek ob koncu svoje letne skupščine, ki je od nedelje potekala v Helsinkih, sprejel več resolucij v zvezi s svobodo medijev v svetu. Med drugim je severnokorejske oblasti pozval k takojšnji izpustitvi dveh ameriških novinark, ki sta bili nedavno obsojeni na 12 let prisilnega dela.

 

Inštitut je tudi obsodil poslabšanje stanja svobode medijev v Venezueli. Vlade držav članic Evropske unije in Evropski parlament pa je pozval k odpravi zakonov, v skladu s katerimi je klevetanje in obrekovanje kaznivo in katerih edini cilj po ocenah Ipija je zaščita visokih uslužbencev pred kritikami. Po ocenah Ipija gre za arhaične zakone, ki ne sodijo v demokracije.

 

Ipi je bil ustanovljen leta 1950, združuje pa novinarje in strokovnjake s področja medijev v 120 državah. Cilj inštituta, ki ima sedež na Dunaju, je braniti svobodo medijev, olajšati izmenjavo informacij med državami in izboljšati izvajanje novinarskega poklica.