Libanonske sile nadaljujejo z nameščanjem

Libanonska vojska nadaljuje z nameščanjem enot na jugu države. Italijanska vlada pa je odobrila napotitev svojih vojakov v okrepljene sile ZN v Libanonu.

Objavljeno
18. avgust 2006 15.20
ZN: Enote ZN v Libanonu (UNIFIL) je treba hitro okrepiti
New York/Bejrut - Libanonske vladne sile so v nadaljevanju namestitve na jug države, ki so jo začele v četrtek, davi zavzele položaje v mestu Hiam ob libanonsko-izraelski meji, ki je bilo med ofenzivo judovske države močno bombardirano. Okoli deset tankov in oklepnikov libanonske vojske se je pripeljalo v to mesto le sedem kilometrov od meje, kjer so bili v izraelskem zračnem napadu minuli mesec ubiti štirje pripadniki mirovnih sil ZN.

Namestnik generalnega sekretarja ZN Mark Malloch Brown je v četrtek na sedežu ZN v New Yorku predstavnikom okrog 50 držav, ki so pripravljene prispevati svoje sile v mirovne misije ZN, sporočil, da je treba enote ZN v Libanonu (UNIFIL) hitro okrepiti, ker vsako čakanje povečuje tveganje za obnovitev spopadov. Od državnih predstavnikov je dobil nazaj izraze zaskrbljenosti in načelno pripravljenost na sodelovanje, predvsem pa pozive k natančni razjasnitvi pravil delovanja te misije.

Nejasne podrobnosti nalog

Resolucija VS ZN 1701, ki je bila sprejeta pretekli petek, avtorizira povečanje misije UNIFIL s sedanjih dva tisoč predstavnikov na 15.000, ni pa jasna glede podrobnosti. Države, ki so pripravljene prispevati enote v misijo skrbi predvsem, ali bodo morali člani skrbeti za razoroževanje pripadnikov skrajne libanonske milice Hezbolah in na kakšen način. Želijo si tudi razjasnitve podrobnosti glede morebitne uporabe sile.

Malloch Brown jim je pojasnil, da bodo predvidoma še v petek dobili osnutek pravil delovanja. Ta naj bi določila, da se sila lahko uporabi za preprečevanje sovražnih dejavnosti v območju delovanja UNIFIL na jugu Libanona in proti preprečevanju opravljanja njegovega dela.

Rim dal zeleno luč za napotitev sil

Italijanska vlada je danes odobrila napotitev pripadnikov italijanske vojske v okrepljene sile ZN v Libanonu (UNIFIL), je sporočil italijanski minister za obrambo Arturo Parisi. "Libanonska misija je odobrena, potrditi jo mora še parlament," je dejal.

Italijanska vlada je napotitev odobrila soglasno in brez večjih zapletov, še danes pa naj bi o tem vprašanju razpravljal parlamentarni odbor za zunanje in obrambne zadeve.

"Začenja se novo obdobje italijanske zunanje politike," je ob tem dejal italijanski premier Romano Prodi. Izpostavil je, da gre za mirovno misijo in da bodo o številu vojakov odločali v prihodnjih dneh v posvetu z drugimi državami. Neuradno se je govorilo o sodelovanju okoli tri tisoč italijanskih vojakov.

Obenem je Prodi poudaril, da morata biti za napotitev italijanskih enot v Libanon izpolnjena dva pogoja. Po njegovih besedah je treba točno določiti mandat sil UNIFIL, v njihovo okrepitev pa mora privoliti tudi libanonsko gibanje Hezbolah.

Bangladeš ponudil do dva tisoč vojakov

Od držav, ki so se udeležile sestanka, se je izkazal Bangladeš, ki je nemudoma ponudil dva bataljona pehote oziroma med 1600 do 2 tisoč vojakov. Francoski predsednik Jacques Chirac je poklical generalnega sekretarja ZN Kofija Annana in mu poleg 200 vojakov, ki jih Francija že ima v UNIFIL, za zdaj zagotovil še 200 novih vojakov. Izrazil je tudi pripravljenost, da Francija vodi operacijo do februarja.

Američani so ponujali logistiko in "obveščevalno pomoč", Nemčija pa mornariške sile. Malloch Brown, ki se je na sestanku pošalil, da se mu zdi Libanon otok, ker prejema veliko ponudb za mornarico, je ponovil, da v naslednjih 10 dneh potrebujejo do 3500 vojakov, to je pehote.

Slovenski delež v Libanonu

Sestanka se je udeležila tudi začasna odpravnica poslov stalne misije Slovenije pri ZN Eva Tomič, skupaj s slovenskim obrambnim atašejem v Washingtonu polkovnikom Andrejem Liparjem. Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve je v četrtek sporočilo, da Slovenija na Bližnjem vzhodu že sodeluje z dvema vojaškima opazovalcema v misiji UNTSO, ki ima za nalogo pomagati UNIFIL.

Ministrstvo je tudi sporočilo, da vlada proučuje sodelovanje v mednarodnih mirovnih silah na jugu Libanona, upoštevajoč relevantna dogajanja v okviru ZN in EU, potrebe za okrepitev UNIFIL, ki so v procesu načrtovanja, in razpoložljive slovenske vojaške in druge zmogljivosti. V ta namen je že sprožila ustrezne postopke.