Libijci po svetu navdušeni, veleposlaništva menjajo simbole

Na libijskih veleposlaništvih po svetu se je danes zbralo stotine ljudi, navdušenih nad novicami, ki prihajajo iz Libije.

Objavljeno
22. avgust 2011 17.15
Posodobljeno
22. avgust 2011 17.38
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Sarajevo, Atene, Praga, Ankara − Na veleposlaništvih so tako potrgali simbole 42-letne vladavine polkovnika Moamerja Gadafija in vzdignili uporniške zastave. Nekaj diplomatov je sporočilo, da so prestopili na stran upornikov, drugi pa so pobegnili.

Osebje libijskega konzulata v grški prestolnici Atene je protestnikom omogočilo, da so vstopili v stavbo, in ni nudilo nobenega upora, ko so potrgali Gadafijeve portrete, stene pa prebarvali z grafiti. Raztrgali so tudi kopije Zelene knjige, v kateri je Gadafi pojasnil svojo filozofijo in je bila obvezno čtivo za vse Libijce.

Na veleposlaništvu v Ankari in konzulatu v Istanbulu so Libijci potrgali vse zelene zastave − edino enobarvno zastavo na svetu. V Istanbulu je konzul desetim protestnikom dovolil, da so jo nadomestili z rdečo, črno in zeleno zastavo Nacionalnega prehodnega sveta. V Ankari so opozicijske skupine pripravile protest, na katerem so zažigali fotografije mladega Gadafija.

Libijska skupnost na Malti se je na ulice odpravila že sredi noči, ko so v javnost pricurljale informacije o prodoru upornikov proti Tripoliju. Skupina okoli 200 protestnikov je zažgala zeleno libijsko zastavo in vzdignila barve prehodnega sveta, ki ga kot edino libijsko oblast iz dneva v dan priznava vse več držav.

V Pragi so libijsko enobarvno zažgali kar diplomati sami in hkrati izrazili svojo lojalnost prehodnemu svetu. O podobnih dogodkih sicer poročajo tudi iz drugih prestolnic po svetu. Libijski diplomati v Siriji so tako sporočili, da prestopajo na stran upornikov. Skoraj identično izjavo za javnost je izdalo tudi libijsko veleposlaništvo v Maroku. Veleposlanik v Tuniziji pa je priznal zmago upornikov in obljubil, da bo pomagal pri vračanju beguncev v domovino.

Najbolj napeto v Bosni in Hercegovini

Skupina libijskih državljanov je za kratek čas zavzela tudi veleposlaništvo Sarajevu, vzdignila novo zastavo in zahtevala, da veleposlanik odstopi. Policija jih je kmalu mirno odstranila.

Nekdanja zaposlena na veleposlaništvu je za ameriško tiskovno agencijo AP povedala, da je veleposlanik Salem A. A. Finnir zagrizen Gadafijev privrženec. Kot je dodala, je veleposlanik o vsakršni koli nelojalnosti režimu obvestil Tripoli, posledice pa so nato čutile družine zaposlenih na veleposlaništvu, ki so ostale v Libiji.