Libijske oblasti zanikale informacijo o Hamisovi smrti

Uporniki trdijo, da je bil v Natovem napadu na mesto Zilten ubit najmlajši sin libijskega voditelja Moamerja Gadafija.

Objavljeno
05. avgust 2011 09.27
Posodobljeno
05. avgust 2011 09.35
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Tripoli − Libijski uporniki so danes sporočili, da je bil v Natovem napadu na operacijski center v mestu Zilten na zahodu države ubit Gadafijev najmlajši sin. Osemindvajsetletni Hamis, ki se je usposabljal na ruski vojaški akademiji, vodi elitno vojaško enoto Brigade Hamis, ki je po mnenju ameriških diplomatov najbolje usposobljena in opremljena libijska enota. Kot so še sporočili uporniki, ki se sklicujejo na vohune v vrstah Gadafijevih sil, je bilo poleg Hamisa ubitih še 30 Gadafijevih vojakov.

Libijska vlada je informacijo zanikala, iz zveze Nato pa so sporočili le, da se je napad res zgodil, medtem ko navedb o Hamisovi smrti niso komentirali.

Natova letala so ponoči sicer znova napadla tudi libijsko prestolnico, ki jo je okoli pol druge ure streslo okli deset glasnih eksplozij. Kmalu zatem je državna televizija poročala, da je »kolonialistični agresor« napadel civilne in vojaške tarče na jugovzhodu mesta.

Uporniki sabotirali naftovod?

Namestnik zunanjega ministra Khaled Kaaim je pozno sinoči upornike obtožil sabotiranja enega od ključnih naftovodov v trenutno edini delujoči rafineriji v državi. Kot je dejal, bo to privedlo do pomanjkanja elektrike v prestolnici. Prebivalci Tripolija so se sicer že včeraj pritoževali zaradi izpadov električne energije in bencina. Nato »hoče ustvariti humanitarno krizo v Libiji, čeprav je cilj njegove misije zaščititi civilno prebivalstvo«, je dejal Kaaim.

Režim povzroča razdor med uporniki

Gadafijev režim sicer poskuša zanetiti trenja med libijsko opozicijo, in sicer tudi z navedbami o zavezništvu z islamisti. Potem ko je celotno opozicijo več mesecev označeval za ekstremiste, je Gadafijev sin Seif al Islam včeraj sporočil, da je sklenil zavezništvo z islamskim klerikom Alijem Sallabijem. Klerik z vzhoda države, ki je v rokah upornikov, je obstoj pakta zanikal, a priznal, da so pogajanja res potekala. »Naš dialog z njimi vedno temelji na treh točkah: Gadafi in njegovi sinovi morajo zapustiti Libijo, prestolnico je treba zaščititi pred uničenjem in kri Libijcev je treba varovati,« je dejal.

V vrstah upornikov se v zadnjih dneh sicer pojavljajo trenja tudi zaradi umora vojaškega poveljnika libijskih upornikov, generala Abdela Fataha Junesa, ki so ga ubili prejšnji teden. Več plemen na Nacionalni prehodni svet iz Bengazija tako pritiska, da odpre transparentno preiskavo o njegovi smrti. Podatki višjih predstavnikov prehodnega sveta o njegovi smrti so bili do zdaj namreč nepopolni in kontradiktorni. V uporniški prestolnici Bengazi so zato začele krožiti govorice, da so generala − nekdaj drugega moža režima − aretirali in ubili kar uporniki.