Rim – Na italijanskih črpalkah je liter bencina včeraj prvič dosegel ceno dveh evrov. Podražitev je prizadela predvsem tiste, ki so se vračali s kratkih počitnic ali pa so šele hiteli na dopust. Teh ni veliko, saj sta skoraj dve tretjini državljanov ostali doma.
Rimski časnik Repubblica je na praznični dan objavil za širšo javnost veselo novico, da bo tehnična vlada znižala davek na dohodek. Iz Švice, kjer je na počitnicah Mario Monti, pa je včeraj prišel popravek, da premier pisanje časnika odločno zanika. Obljublja pa, da bo olajšal davčne pritiske in da ne bo dodajal novih davkov. Glede na izkušnje zadnjih mesecev, odkar je na oblasti Montijeva vlada, ki ji pravijo kar »prisilna uprava«, takim optimističnim napovedim v Italiji ne verjame nihče. Preveč je že bilo podobnih obljub, davki pa so se medtem samo višali, starim so se vsakokrat pridružili novi.
Monti je že v času običajnih avgustovskih praznikov, ko bi morali biti parlamentarci na dopustih, od poslanske zbornice dobil v dar uzakonitev zadnjega varčevalnega paketa, ki ga razglaša za šopek tistih ukrepov, ki bodo spodbudili proizvodnjo. Ker tudi prazniki niso več, kar so bili, se je vlada pošteno prepotila, preden ji je uspelo. Pred končnim glasovanjem, povezanim z zaupnico, ji je skupina strank, ki jo podpirajo, zadala nekaj manjših udarcev zaradi Montijevih nespametnih izjav za tuje medije, v katerih je premier pozabil, da ni brezmejni vladar in da ga lahko v parlamentu spodnesejo kadar koli.
Predhodnik Silvio Berlusconi mu je zameril hudo slabe ocene njegove ekonomske politike, tudi druge parlamentarne stranke pa to, da je omenil discipliniranje parlamentarcev v dobro vse države. Berlusconi in njegovi, ki jim Monti očita katastrofalno ekonomsko politiko, premiera opominjajo, da so mu pustili manjši dolg od sedanjega, tudi proračunski primankljaj je bil lani v tem času manjši kot letos, o velikem skoku na bolje pa je novi ekonomski minister Vittorio Grilli že priznal, da ga ne bo.
Rekordni dolg
Javni dolg Italije se je v zadnjem času, po celi seriji varčevalnih ukrepov in po napovedih, da je država tako rekoč že izplavala iz najhujšega, samo še povečeval. Nič več ne znaša prej rekordnih 120 odstotkov BDP, ampak je poskočil na 123 odstotkov. Dva tisoč milijard evrov dolga je številka, ki jo je v sedanjih razmerah nemogoče povrniti. Samo Grčiji gre slabše v vsej Evropski uniji.
Italija je kljub drugačnim napovedim padla v globoko depresijo, finančni trgi ji več ne verjamejo, bonitetne hiše ji sproti nižajo ocene in dražijo kredite oziroma zapirajo poti do njih. V drugem četrtletju se je italijanska ekonomija skrčila še za 0,7 odstotka, v primerjavi z lanskim letom je družbeni produkt upadel za 2,5 odstotka. Prav vse, kar lahko, gre narobe, po podatkih Banke Italije je proračunski primanjkljaj za dobro milijardo večji kot pred letom.
Rimsko vlado pred vrnitvijo na delo že skrbi tudi socialni mir. Notranja ministrica Anna Maria Cancellieri je na praznični dan opozorila, da Italijo čaka hudo vroča in zapletena jesen, prepričana pa je, da bo Montijeva vlada zmogla premagati vse težave in se rešiti brez tuje pomoči. V Italiji notranji ministri poročajo javnosti vsako leto na praznik velikega šmarna, tako tudi pokažejo, da skrbijo za državo in za ljudstvo vsak dan, tudi na najsvetejši praznik počitnic.
Ministrica je tokrat opozorila, da bodo morali bistveno zmanjšati število policistov in agentov, ki čuvajo politike in visoke funkcionarje, pri tem pa bodo morali paziti, da ne bodo delali razlike glede na ideološko opredelitev. Varovanje funkcionarjev preprosto stane preveč, je priznala ministrica in potrdila, kar so pisali mediji, ko so Italijo postavili na evropski vrh po zapravljanju za spremstvo politikov.
Kar zadeva socialni mir, so ga včeraj skalili v Tarantu na jadranski obali, kjer so spet stavkali v največji evropski železarni Ilva. Ministrstvo za okolje je namreč sklenilo železarno zapreti zaradi onesnaževanja. Brez dela bi ostali prebivalci velikega območja v deželi Apulija, kjer ni drugih delovnih mest. Včeraj so v znak nasprotovanja zapiranju tovarne iz železarne spustili v morje velike količine odpadkov, ki utegnejo zastrupiti pomemben del Jadrana.
Slovo evru?
Za novo razburjenje je za praznik poskrbel tudi novi voditelj Severne lige Roberto Maroni. Napovedal je, da bodo za prihodnje leto zahtevali referendum o izstopu Italije iz območja evra. Podobne ideje že nekaj časa ponuja tudi Silvio Berlusconi. Morebitni referendum, menijo opazovalci, bi lahko tudi uspel.