Maduro kaže na ZDA, Trump zavrača vpletenost

Plačance so zajeli venezuelski vojaki, potem ko so iz Kolumbije želeli vdreti v Venezuelo. Med njimi sta bila dva Američana.

Objavljeno
06. maj 2020 07.51
Posodobljeno
06. maj 2020 08.10
Vojaška oprema, ki so jo zaplenili plačancem. FOTO: Reuters
A. V., STA
A. V., STA
Venezuelski predsednik Nicolás Maduro je prepričan, da ga je poskušala skupina plačancev ubiti. Plačance so zajeli venezuelski vojaki, potem ko so iz Kolumbije hoteli vdreti v Venezuelo. »Že od prvega maja ponoči smo imeli potrditev o začetku terorističnega vpada,« je dejal Maduro v javljanju za javnost. »Vedeli smo vse.«



Vlada v Caracasu je sicer objavila imeni dveh aretiranih Američanov, oba sta nekdanja pripadnika posebnih enot ameriške vojske zelenih baretk, ki sta se odlikovala med služenjem v Iraku. Ameriški predsednik Donald Trump je na drugi strani dejal, da je šele v torek izvedel za aretacijo Luka Denmana in Airana Berryja, ki sta povezana z zasebnim varnostnim podjetjem Silvercorp s sedežem na Floridi. »To nima nobenega opravka z našo vlado,« je novinarjem zagotovil Trump.

image
Venezuelska oblast je predstavila dokumente plačancev, ki so jih zajeli. FOTO: Reuters

 

Odgovornost prevzel Silvercorp


Ustanovitelj Silvercorpa Jordan Goudreau je sicer prevzel odgovornost za organizacijo »operacije Gideon«, ki je poskušala izkrcati plačance v Venezueli v nedeljo. Venezuelska vojska jih je osem ubila in trinajst aretirala. Vlečejo se vzporednice s podobno operacijo ZDA oziroma obveščevalne agencije Cia proti komunistični Kubi pred desetletji v Prašičjem zalivu, ki je prav tako neslavno propadla, le da z veliko več žrtvami.

Prav tako obstaja velik dvom, kako bi 62 plačancev sploh lahko uspešno izvedlo ugrabitev ali atentat na Madura, saj je venezuelski predsednik skrbno zaščiten z več obroči vojaškega in policijskega varovanja, enako velja za predsedniško palačo Miraflores.

image
V krvavih nemirih v zaporu v Guanareju je umrlo 47 ljudi. FOTO: Reuters

 

Krvavi izgredi v zaporu


Vpletenost ameriške vlade je zanikal tudi State Department, ki je dodal, da gre za kampanjo dezinformacij Madurovega režima, da odvrne pozornost sveta od krvavih nemirov v zaporu v Guanareju, med katerimi je umrlo 47 ljudi, prav tako je Venezuela še naprej v hudi humanitarni krizi. State Department pravi, da bodo dejstva lahko znana šele po koncu Madurovega režima.

Vpletenost v operacijo je zanikal tudi vodja venezuelske opozicije Juan Guaidó. Goudreau pa je izjavil, da so hoteli Madura le ugrabiti, a v dogovoru in po pisnem sporazumu z Guaidójem. Ta sicer to gladko zanika.