Preberite še: Lahko bi bilo slabše … lahko bi bili v Venezueli
Vlada v Caracasu je sicer objavila imeni dveh aretiranih Američanov, oba sta nekdanja pripadnika posebnih enot ameriške vojske zelenih baretk, ki sta se odlikovala med služenjem v Iraku. Ameriški predsednik Donald Trump je na drugi strani dejal, da je šele v torek izvedel za aretacijo Luka Denmana in Airana Berryja, ki sta povezana z zasebnim varnostnim podjetjem Silvercorp s sedežem na Floridi. »To nima nobenega opravka z našo vlado,« je novinarjem zagotovil Trump.
Odgovornost prevzel Silvercorp
Ustanovitelj Silvercorpa Jordan Goudreau je sicer prevzel odgovornost za organizacijo »operacije Gideon«, ki je poskušala izkrcati plačance v Venezueli v nedeljo. Venezuelska vojska jih je osem ubila in trinajst aretirala. Vlečejo se vzporednice s podobno operacijo ZDA oziroma obveščevalne agencije Cia proti komunistični Kubi pred desetletji v Prašičjem zalivu, ki je prav tako neslavno propadla, le da z veliko več žrtvami.
Prav tako obstaja velik dvom, kako bi 62 plačancev sploh lahko uspešno izvedlo ugrabitev ali atentat na Madura, saj je venezuelski predsednik skrbno zaščiten z več obroči vojaškega in policijskega varovanja, enako velja za predsedniško palačo Miraflores.
Krvavi izgredi v zaporu
Vpletenost ameriške vlade je zanikal tudi State Department, ki je dodal, da gre za kampanjo dezinformacij Madurovega režima, da odvrne pozornost sveta od krvavih nemirov v zaporu v Guanareju, med katerimi je umrlo 47 ljudi, prav tako je Venezuela še naprej v hudi humanitarni krizi. State Department pravi, da bodo dejstva lahko znana šele po koncu Madurovega režima.
Vpletenost v operacijo je zanikal tudi vodja venezuelske opozicije Juan Guaidó. Goudreau pa je izjavil, da so hoteli Madura le ugrabiti, a v dogovoru in po pisnem sporazumu z Guaidójem. Ta sicer to gladko zanika.