Budimpešta - Madžarski premier Ferenc Gyurcsany, ki je v soboto na kongresu svoje Socialistične stranke (MSZP) napovedal odstop, je danes izjavil, da bi lahko parlament 14. aprila glasoval o njegovi konstruktivni nezaupnici. Za zdaj ni znano, kdo bo Gyurcsanyja nasledil na položaju premiera.
Gyurcsany je sicer danes napovedal, da želijo socialisti, ki jih namerava sam kljub odstopu s premierskega stolčka še naprej voditi, vzpostaviti veliko politično zavezništvo in oblikovati vlado, ki bo sprejela ukrepe za blažitev učinkov recesije, omilitev socialnih napetosti in čimprejšnjo vnovično postavitev gospodarstva na noge.
MSZP, ki je danes začel posvete o kandidatu za Gyurcsanyjevega naslednika, trenutno vlada sama in v parlamentu nima večine. Zato se namerava pogovarjati z vsemi parlamentarnimi strankami. Gyurcsany bo po lastnih besedah 6. aprila v parlament vložil konstruktivno nezaupnico proti sebi, poslanci pa naj bi o njej glasovali 14. aprila.
MSZP naj bi se s preoblikovanjem vlade z novim premierom izognil predčasnim volitvam. MSZP mora sicer za to pridobiti podporo najmanj ene izmed manjših opozicijskih strank.
Liberalna Zveza svobodnih demokratov (SZDSZ), ki je marca lani zaradi nepripravljenosti Gyurcsanyja na reforme zapustila vlado, je tokrat izrazila pripravljenost v podporo socialistični vladi. Če bo MSZP predlagal zaupanja vrednega kandidata za položaj premiera in dober vladni program, "se bodo liberalci zagotovo postavili za njo," je danes dejal predsedujoči SZDSZ Gabor Fodor.
Za zdaj ni znano, kdo bo Gyurcsanyja nasledil na položaju. Podpredsednik MSZP Kiss je danes menil, da kandidat za ta položaj ne bo strankarski človek, saj bo moral pridobiti široko podporo.
Največja opozicijska stranka, desna Zveza mladih demokratov (Fidesz), je oblikovanje nove vlade zavrnila in ponovila zahtevo po predčasnih parlamentarnih volitvah. "Le volja volivcev lahko vodi do nove vlade," je v soboto izjavil vodja poslanske skupine Fidesz Tibor Navracsics.
Priljubljenost socialistov je že več mesecev na dnu, Gyurcsany pa je nepriljubljen vse od silovitih protivladnih protestov leta 2006. Ti so izbruhnili, ko so v javnost prišle informacije, da je Gyurcsanypred parlamentarnimi volitvami aprila istega leta lagal o stanju gospodarstva.