Madžarski strokovnjaki razvili cepivo

Madžarski strokovnjaki so razvili cepivo proti virusu H5N1. To bi ščitilo ljudi, ki so v tesnem stiku z okuženimi pticami.

Objavljeno
14. marec 2006 18.00
Ob hrvaškem jezeru Jarun, kjer so pri šestih labodih odkrili virus ptičje gripe
Budimpešta/Zagreb/Bukarešta - Madžarski strokovnjaki iz podjetja Omnivest so razvili cepivo za ljudi proti virusu H5N1. Cepivo, ki ga je odobril državni farmacevtski urad, vsebuje šest mikrogramov aktivnih agentov, kar zadostuje za imunost enega človeka proti virusu H5N1. Po besedah madžarskega premiera Ferenca Gyurcsanya bi cepivo ščitilo tiste ljudi, ki delajo in so v tesnem stiku z okuženimi pticami, vendar pa ne bi delovalo v primeru virusa, ki bi mutiral.

Smrtonosni virus H5N1 se prenaša med pticami, ljudje so okužbi izpostavljeni, če so z okuženimi pticami v tesnem stiku. Okužba ni prenosljiva iz človeka na človeka, vendar pa obstaja strah, da virus doseže tudi to stopnjo, kar bi izzvalo globalno pandemijo ptičje gripe.

Novi primeri ptičje gripe na Hrvaškem

Medtem pa poročajo o novih primerih okužbe s smrtonosnim virusom ptičje gripe H5N1. Center za perutnino pri hrvaškem nacionalnem veterinarskem inštitutu je prisotnost virusa potrdil pri poginulem labodu, najdenem v Baranji, na enem od rokavov Donave. Visoko patogeni virus ptičje gripe H5N1 pa so potrdili tudi pri rečnih galebih, ulovljenih v ornitološkem rezervatu Pantana pri Trogirju.

Predstavnik za stike z javnostmi na hrvaškem ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Mladen Pavič je povedal, da je bil virus ptičje gripe pri labodu, najdenem na območju Baranje, identificiran v ponedeljek, lokacija, na kateri je bil najden, pa sicer ni prebivališče labodov ali drugih divjih ptic.

Pavič je dodal, da bodo ocenili stopnjo tveganja in potem sprejeli odločitev, ali bodo na trikilometrskem območju okrog mesta, kjer je bil najden okuženi labod, odredili zakol domače perutnine.

V sklopu analiz vzorcev divjih ptic, ki so bile od 28. februarja do 3. marca ulovljene na območju ornitološkega rezervata Pantana pri Trogirju, je prav tako potrjen visoko patogeni virus H5N1, vendar samo pri rečnih galebih. Pri ostalih divjih pticah na tem območju virus ptičje gripe ni potrjen.

Glede na to, da je rezervat Pantana že od prej okuženo območje, okoli katerega veljajo zaščitni ukrepi, ter da je v veljavi odlok, da je treba perutnino imeti v zaprtih prostorih, dodatne ukrepe na tem območju ne bodo izvajali. Okrepili pa bodo opazovanje divjih ptic.

Nov sum v Romuniji

Iz jugovzhodne Romunije pa poročajo o dveh novih sumih okužbe z virusom ptičje gripe. Vzorce perutnine iz dveh gospodinstev trenutno analizirajo v laboratoriju v Bukarešti. Če bodo potrdili smrtonosni virus H5N1, bodo za več kot 30.000 ptičev odredili zakol v naslednjih dneh.

S karantenami v okuženih predelih je Romunija ena najbolj prizadetih evropskih dežel zaradi ptičje gripe. Od prvega odkritja ptičje gripe v začetku lanskega oktobra je bilo zaklanih več kot 300.000 piščancev na 11.000-ih farmah.