Džakarta – Iz indonezijskega ministrstva za socialne zadeve so sporočili, da so našli še 388 trupel, ki jih je pokopal sobotni potres. S tem je število žrtev potresa na otoku Java naraslo na 6234, najmanj 30.000 ljudi pa je bilo poškodovanih. Brez strehe nad glavo je ostalo kakih 647.000 ljudi, vendar se položaj ob hitrem prilivu mednarodne pomoči počasi izboljšuje.
"Vsekakor je treba narediti še veliko," je dejal indonezijski predsednik Susilo Bambang Yudhoyono, vendar, kot je poudaril, so ceste očiščene, pristajalne steze glavnega letališča popravljene in odprte, ponekod pa so tudi že popravili električno napeljavo. Situacija se torej počasi izboljšuje, tudi ob pomoči tujih delavcev iz več kot 20 držav, med njimi zlasti iz Tajske, Malezije in Singapurja.
Težave s prenočišči in razdeljevanjem hrane
Kljub temu pa tretjina prizadetih ljudi, ki jim je potres porušil domove, še vedno biva pod plastičnimi ponjavami ob cestah in na riževih poljih, s težavami pa se reševalci spopadajo tudi pri razdeljevanju hrane in pitne vode. Potres z močjo 6,3 po Richterjevi lestvici je namreč porušil več kot 135.000 hiš, položaj pa otežujejo tudi nalivi, ki sicer prekinjajo podobno težavno sončno pripeko.
Glavna bolnišnica v najbolj prizadetem okrožju Bantul je še vedno preobremenjena s 400 pacienti in 100 posteljami, tako da pacienti ležijo na parkirišču in po hodnikih, primanjkuje pa jim tudi zdravstvenih pripomočkov. "90 odstotkov pacientov ima zlome kosti in v trenutku, ko dobimo nove deščice za uravnavanje, jih že ni več," je potožil koordinator nujne pomoči v bolnišnici dr. Hidayat.
S parkirišč v bolniške postelje
Položaj je boljši v dveh sosednjih bolnišnicah, kjer jim je uspelo preseliti poškodovane s parkirišč v bolniške postelje. Pomagajo tudi bolnišnice na terenu, ki so jih vzpostavili kitajski zdravniki, enoto urgentne medicine pa so kar na nogometnem stadionu postavili tudi ameriški marinci. Predstavnik ZN Jan Egeland je sicer ocenil, da je koordinacija pomoči tokrat mnogo boljša kot leta 2004, ko je cunami zgolj v indonezijski provinci Aceh pomoril 131.000 ljudi.