Beograd − Če bo vodja Socialistične stranke Srbije (SPS) Ivica Dačić, ki mu je srbski predsednik Tomislav Nikolić podelil mandat za sestavo nove srbske vlade, zložil skupaj parlamentarno večino, bo prevzel odgovornost za reševanje težkih gospodarskih razmer v državi.
Vladno koalicijo bodo sestavljale SPS in Srbska narodna stranka (SNS), ki sta danes začeli s pogajanji, ter Združene regije Srbije (URS) in stranka upokojencev PUPS. Slednja je odločno proti zamrznitvi pokojnin in plač, ne glede na to, da se najbrž tudi vodja PUPS Jovan Krkobabić zaveda, da vlada ne bo preživela mandata, če bo Srbija še naprej trošila več kot ustvari. Na dlani je, da imajo stranke, ki bodo sestavile vladno koalicijo, vse možnosti, da bodo pogorele na naslednjih rednih ali izrednih volitvah.
Po napovedih srbskih ekonomistov se Srbiji obeta grški scenarij, če nova vlada ne bo sprejela vrste nepriljubljenih ukrepov. Kot še menijo, bo položaj v Srbiji bistveno hujši kot v Grčiji, ker nihče ne bo odvezal mošnje, da bi državi pomagal iz krize. Srbska vlada je v zadnjem obdobju kupovala socialni mir z zadolževanjem, tako da javni dolg znaša okoli 55 odstotkov BDP, medtem ko Narodna banka Srbije preprečuje drastični padec dinarja z nenehnimi posegi iz deviznih rezerv. K temu je treba dodati proračunsko luknjo, ki je težka okoli dve milijardi evrov.
Napočil je čas, ko bo nekdo v državi moral povedati ljudem, da bodo plače vse nižje, stroški pa vse večji, ker je bila projekcija rasti družbenega proizvoda privlečena za lase. Številna podjetja bodo propadala, ker jih čaka servisiranje dragih kreditov, veliko pa je tudi vprašanje iz katere vreče bo država plačala svoje obveznosti do tujih upnikov. Če se želi Srbija izogniti najbolj črnemu scenariju, se bo morala odreči socialni demagogiji, kot sta na primer ohranitev delovnih mest in socialne varnosti starostnikov. Kot še opozarjajo ekonomisti, novo vlado čaka pravi pekel, zamrznitev pokojnin in plač, ki bi moral biti prvi najnujnejši ukrep, pa bo povzročila stavke in proteste. Navsezadnje tudi zato, ker v Srbiji ta hip ni politične avtoritete, ki bi lahko srbski živelj prepričala, da ne bo šlo brez zategovanja pasu.
Evropski komisar za širitev Štefan Füle je po imenovanju Dačića za mandatarja za sestavo nove vlade izrazil upanje, da bo bodoča srbska vlada ohranila proevropsko usmeritev. Po njegovih besedah ima vlada na meniju veliko izzivov, pri čemer ji je zaželel, da jih bo uspešno izpeljala. Na vprašanje, kako bo imenovanje Dačića za mandatarja vplivalo na srbsko približevanje EU, je Füle odgovoril, da je Srbiji dobro znano, katere so njene prednostne naloge, ki jih mora izpolniti. »Če jih bo izpolnila, bo lahko Evropska komisija predlagala začetek pogajanj s Srbijo«, je sklenil evropski komisar.
Dačić po imenovanju za mandatarja še ni pojasnil, kako si predstavlja nadaljevanje evropske poti Srbije, medtem ko se je Tomislav Nikolić zavzel za stabilno pot Srbije v Evropsko unijo, pri čemer je še izrazil prepričanje, da bo vsaka srbska vlada ostala zavezana vstopu Srbije v EU. Sklenil je z besedami, da ima Srbiji, ki so ji vsi sosedje enako pomembni, prijatelje na zahodu, vzhodu, severu in jugu.
Predsednik Srbskega gibanja obnove (SPO) Vuk Drašković je izjavil, da je Srbija z oblikovanjem vladne koalicije SPS in SNS stopila korak nazaj, pri čemer je izrazil upanje, da je minil čas eskadronov smrti, glede na to, da bodo imeli v novi vladi glavno besedo socialisti, ki so bili na oblasti, ko je v Srbiji vladal državni terorizem. Da se za krmilo srbske vlade vrača nekdanji zaupnik pokojnega srbskega voditelja Slobodana Miloševića, ki je bil leta 2000 po ljudski vstaji odstavljen s položaja in izročen Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu (Icty), izpostavljajo tudi tuje agencije.
Ponudba, ki jo je bilo težko zavrniti
Dačić je poudaril, da težke razmere v državi ne morejo biti argument za to, da bi se izognil odgovornosti. Na očitke, da je bil nekdanji zaupnik pokojnega srbskega vožda, je Dačić odgovoril, da ga ne zanima nebeška Srbija. Kot je zagotovil, bo spoštoval preteklost, delal pa za prihodnost in v interesu srbskih državljanov, tako da ne bo dovolil, da bi se Srbija znova vrnila v devetdeseta leta.
Politični analitik Dejan Vuk Stanković je ocenil, da je podelitev mandata za sestavo nove vlade Dačiću pričakovan scenarij, glede na to, da poganja med Demokratsko stranko (DS) in SPS niso obrodila sadov. Po njegovem zaradi velikih političnih razlik med strankami ni pravo vprašanje, kdo s kom ne more, temveč kdo s kom lahko sestavi vladno koalicijo. Sklenil je z ugotovitvijo, da je SNS očitno dala Dačiću tako dobro ponudbo, da se ji SPS kot tretjeuvrščena stranka na volitvah ni mogla odreči. Po mnenju prvaka Zveze vojvodinskih Madžarov Ištvana Pastorja je podelitev mandata Dačiću veliko boljši razplet, kot bi bilo nadaljevanje brezvladja ali nove volitve. Začasni vodja SNS Aleksandar Vučić pa pravi, da je prvi cilj pogajanj z SPS definiranje vladne politike, ki bo Srbiji zagotovila boljšo perspektivo in državljanom omogočila boljše življenje. Pri tem je treba pustiti ob strani osebne zamere in ponos ter se posvetiti strankarskim in državnim interesom. Po njegovem prepričanju, bo nova vlada boljša od vlade, ki so jo vodili demokrati, ker si je težko zamisliti slabšo vlado.