Najbolj smrtonosne države za novinarje še naprej ostajajo Irak, kjer so v iztekajočem se letu našteli 15 mrtvih, Pakistan s sedmimi in Filipini s šestimi novinarskimi žrtvami. V Afriki se je število mrtvih z lanskih 12 zmanjšalo na tri, kar pa Novinarji brez meja ne pripisujejo izboljšanju razmer, ampak odločitvi številnih redakcij, da novinarjev ne zapletajo v nevarne teme.
V letošnjem letu je bilo sicer zaprtih 673 novinarjev, 29 ugrabljenih, kar 929 oseb, ki opravljajo poklic obveščanja javnosti, je bilo žrtev psihičnega nasilja, kar je manj kot v letu 2007. Vodilna država glede "internetne represije" ostaja Kitajska z desetimi aretiranimi, 31 novinarji, ki so jih napadli ali jim grozili, ter najmanj trojico, ki so ji sodili.
Novinarji brez meja so sicer poudarili, da bolj ugodni podatki ne morejo spremeniti dejstva, da so grožnje in cenzura v novinarskem poklicu postale bolj pogoste, tudi v demokratičnem zahodnem svetu. Cenzuro so ugotovili kar v 37 državah, na "zmagovalne stopničke" po uporabi omenjene metode so se uvrstile Kitajska, Sirija in Iran.