Teme na forumu so znane, to so digitalizacija, migracije, prihodnost EU in globalno segrevanje. »Države bodo morale kdaj na stran potisniti lastne interese, če bomo hoteli najti rešitve za te probleme. Razkorak med elitami in ljudmi je prevelik,« je pojasnil in dodal, da se je treba zato približati ljudem.
»Na vsako razpravo pridem s kančkom zdrave pameti in povem, da je treba začeti delovati,« je pojasnil svoje stališče. »Tudi ta forum včasih izpade, da se petičneži umaknejo nekam stran od oči javnosti. Če ni rezultatov, je potem to le zbor elite brez rešitev. Tega pa si ne želimo.«
»Evropa je bila ustvarjena za lepo vreme in poln želodec. Ne znamo pa se soočati s krizami. Evropa mora začeti reševati probleme, kot so brexit ali migrantska kriza. Če bomo na evropskih svetih samo posedali, bo Evropa še bolj podvržena populistom oziroma evroskeptikom. EU potrebuje trdno vodstvo, evropsko komisijo, ki ne bo tako politično telo,« pravi Šarec.
Glede Prešička še ne bo sprejemal odločitev
Premier Marjan Šarec je ob robu zasedanja Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu v zvezi z očitki mobinga in zlorabe položaja ministru za kulturo Dejanu Prešičku slovenskim medijem povedal, da glede ministra ne bo sprejemal odločitev, dokler se ne vrne v domovino in ne prebere njegovega poročila, ki ga je sicer prejel, ko je bil že odsoten. STA
Premier Marjan Šarec je ob robu zasedanja Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu v zvezi z očitki mobinga in zlorabe položaja ministru za kulturo Dejanu Prešičku slovenskim medijem povedal, da glede ministra ne bo sprejemal odločitev, dokler se ne vrne v domovino in ne prebere njegovega poročila, ki ga je sicer prejel, ko je bil že odsoten. STA
Šarec: Iz Grkov ne smemo delati Nemce
Na ugotovitev Angele Merkel, ki je v svojem nastopu povedala, da ves svet teče naprej zelo hitro, zato bo Evropa potrebovala mehanizme, da bodo lahko nekatere članice (predvsem Nemčija in Francija) tekle hitreje, in ne čakale počasnejših, pa Šarec odgovarja: »Imamo veliko nalogo, da ujamemo korak z njimi. Dolgo smo živeli v milnem mehurčku, češ da smo najboljši. Res pa je, da če bo šlo tako naprej, bosta dve hitrosti postali realnost. Potruditi se moramo, da ostanemo v družbi najboljših in skupaj iskati rešitve za skupne težave. Ne smemo pa iz Grkov delati Nemce. To je napaka. Grk bo vedno Grk, Slovenec pa vedno Slovenec in ravno zato je Evropa bogata.«
Če hočemo slediti najboljšim, je treba več vlagati v raziskave in razvoj. A Šarec se s tem ne strinja povsem, saj po njegovem ni vse v tem, da se nameni več denarja, ampak da je denar učinkovito porabljen. »Nam lahko nekdo da milijarde evrov, ampak če nimamo načrta, kam ga bomo vložili, kako ga bomo vložili in kaj bomo od tega imeli, nam ta denar prav nič ne pomaga,« ponazori slovensko realnost.
»Slovenija bo aktivna na Zahodnem Balkanu«
Šarec bo v Davosu, kjer se je srečal tudi s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, podal pobudo za Zahodni Balkan. Tako napoveduje, »da bo Slovenija aktivna na Zahodnem Balkanu in se bo trudila izkoristiti svoje poznavanje regije za rešitev problemov na tem območju. Zahod nikoli ni poznal ali razumel Balkana.« Poznavalci Balkana pravijo, da je namen te pobude dokončna ureditev meja na celotnem Balkanu.
Šarec je v Davosu ob robu WEF direktorju EIB Wernerju Hoyerju predstavil projekt Drugi tir, ki je za Slovenijo vitalnega pomena. Pojasnil mu je, da je bilo do zdaj že 17 tras in ta je zadnja, ki je ne moremo več spreminjati, ker v tem primeru železnice ne bo še deset let. Hoyer mu je dejal, da si bo prizadeval, da Slovenija posojilo dobi. »Navsezadnje je tudi Slovenija solastnica EIB in upravičeno pričakuje ta denar. Toda v EIB so različni interesi in vsi si ne želijo, da bi nam uspelo,« je za Delo dejal Šarec.