Teheran – Na spletni strani kaleme.com je iransko reformistično gibanje včeraj državljane pozvalo, naj se kljub vladni prepovedi udeležijo mirnih protestov v Teheranu in s tem izkažejo podporo egiptovski in tunizijski vstaji. Na ulicah je več tisoč ljudi, je za agencijo Reuters povedal očividec. A je tudi najmanj toliko pripadnikov varnostnih sil, pravi. »Shoda se je udeležilo več tisoč ljudi, pri tem pa ne vzklikajo nobenih sloganov. Na trgu imama Hoseina so varnostne sile s solzivcem poskušale razgnati protestnike.«
Dopisnik BBC medtem poroča, da na osrednjem trgu Azadi (Svoboda) vlada kaos. Varnostne sile so se nad protestnike spravile s solzivcem, blokirajo vhode in izhode podzemnih železnic, protestniki pa kljub napadom policistov ostajajo mirni. Po pisanju Al Džazire so na enem izmed spletnih socialnih omrežij ljudje sporočali, da je bilo v okolici trga Engelab slišati strele, protestniki pa so se shoda menda udeležili tudi v Mashadu, Širazu in Kermananšu.
Medtem pa je menda v hišnem priporu ob enem vidnejših predstavnikov iranske opozicije Mehdiju Karubiju tudi opozicijski voditelj Mir Hosein Musavi. Oblasti so s tem slednjemu želele preprečiti, da se udeleži današnjih demonstracij, po poročanju Reutersa piše na Musavijevi spletni strani.
Turški predsednik na obisku pri Ahmadinedžadu
V Iran pa je v nedeljo na štiridnevni obisk prispel turški predsednik Abdullah Gül, ki je iranskega kolega Mahmuda Ahmadinedžada in ostale voditelje bližnjevzhodnih držav pozval, naj prisluhnejo zahtevam svojega ljudstva. Na skupni novinarski konferenci je Ahmadinedžad govoril o dobrih odnosih, o razširitvi obsega trgovine med državama, a niti besede o demonstracijah. O tem je spregovoril Gül. »Kadar voditelji in vlade ne poslušajo ljudi, ti vzamejo stvari v svoje roke,« je dejal in poudaril, da morajo voditelji upoštevati želje ljudi in v skladu s tem sprejeti ustrezne reforme.
Na dvojna merila Teherana je opozorila opozicija, potem ko je vlada prejšnji teden prepovedala za danes načrtovane proteste. »Če svojim ljudem ne pustijo demonstrirati, je to v nasprotju z vsem, kar govorijo, in s podporo protestom v Egiptu,« je takrat dejal Karubi.
Po pisanju Reutersa so današnji protesti preizkušnja za iransko opozicijo, ki ji po decembru 2009, ko je v zatrtju protestov življenje izgubilo najmanj osem ljudi, ni uspelo organizirati novih protirežimskih shodov.