Medijski kancler dobil bitko

Gerhard Schröder se je pred televizijskimi kamerami soočil s svojo tekmico Angelo Merkel. Kot menijo gledalci, se je nekoliko bolje odrezal kancler, dvoboj pa komentira tudi tisk.

Objavljeno
05. september 2005 12.53
Gerhard Schröder vs Angela Merkel
Berlin – Nemški kancler Gerhard Schröder je Nemce spomnil, kako zelo je nasprotoval ameriški invaziji na Irak, medtem ko se je njegova opozicijska nasprotnica v televizijskem dvoboju, Angela Merkel, lotila visoke nezaposlenosti. Do verbalnega spopada pred televizijskimi kamerami je prišlo dva tedna pred za 18. septembra napovedanimi volitvami in kot se je pokazalo, Schöderja na imenujejo zaman “medijski kancler”. Izkušen koketiranja s kamero in volivci, se je po raziskavi, ki jo je po soočenju izvedla nemška televizija ZDF, po mnenju gledalcev bolje odrezal nemški kancler (prepričal naj bi 48 odstotkov gledalcev, Merklova pa 28), vendar pa ne toliko, kot so mu sprva napovedovali. Soočenje naj bi si sicer ogledalo rekordnih 21 milijonov televizijskih gledalcev.

Kljub temu pa je tudi Merklova nastopila presenetljivo ostro, tako da zaenkrat ni znano, koliko volivcev je na svojo stran pridobil kdo od njiju. Po ugotovitvah raziskave je bil sicer Schröder bolj verodostojen, simpatičen in prepričljiv, za ustvarjanje delovnih mest pa naj bi bila primernejša Merklova. Več kot polovica anketiranih je ocenila, da je Merklova nastopila bolje, kot so pričakovali.

Socialdemokrat Schröder, ki nujno potrebuje vsak glas, se je pri dvoboju s krščansko-demokratko lotil predvsem obrambe njegove politike gospodarstva in trga delovne sile. Točke je skušal dobiti tudi s tem, da je državljane spomnil, kako zelo je nasprotoval vojni v Iraku. “Prosim za zaupanje v politiko, ki si prizadeva ta okrepitev socialnega sistema, ki je bil v 90. letih pod žezlom konzervativcev tako zatiran,” je dejal Schröder.

Merklova je nemudoma prešla v ofenzivo in spomnila, kako neuspešen je Schröder s svojimi reformami zadnji dve leti. “Nemčija je lahko močan in zanesljiv partner v svetu le, če je gospodarsko močna, kar pa naši državi manjka. V nasprotju z mojim kolegom kanclerjem lahko s svojimi sodelavci to dosežemo, in sicer v smislu modernizacije,” je dejala Merklova. “Naša prioriteta so nova delovna mesta,” je dejala Merklova.

Italijanska La Repubblica: "Kancler zmagal, Merklova presenetila"
Evropski časniki danes podrobno komentirajo nedeljski televizijski predvolilni dvoboj med nemškim kanclerjem in njegovo opozicijsko izzivalko.

On je bil boljši, pa vendar so to vsi pričakovali. Toda ona se je izkazala boljše, kot je bilo pričakovati. Bila je bolj odrezava, natančna in bojevita, kot se je od nje pričakovalo. On je bil gospodar samega sebe, bil pa je tudi bojevit. Odločno je branil svojih sedem let na oblasti, "sedem let reform in naraščanja izvoza, ko se je Nemčija zavzemala za mir". Ona je opozorila na škandalozno brezposelnost, ki je ušla izpod vsakega nadzora, na šibko rast in na načete javne finance. Težko pričakovani dvoboj med Schroederjem in Merklovo je cela Nemčija strastno spremljala. Po prvih anketah je on zmagal, toda že pred tem je veljal za favorita. Ona je izgubila, toda bila je precej boljša, kot je bilo pričakovati, so zapisali v La Repubblici.

Švicarski Neue Zürcher Zeitung: Nikakršne odločilne prednosti

Televizijski prenos soočenja med kanclerjem Schroederjem in njegovo izzivalko Merklovo je bil prenos soočenja dveh tipov politikov, ki ne bi mogla biti bolj različna. Na eni strani je medijski kancler, ki izrablja kamero, kot je ni znal nihče od njegovih predhodnikov. Nasproti pa mu je stala včasih suhoparna predsednica Krščanskodemokratske unije (CDU), ki je zavestno odklonila več medijskih soočenj. Toda v nedeljo nobenemu od obeh ni uspelo doseči odločilne prednosti.

Francoski Le Figaro: Nemški predvolilni boj se amerikanizira

Ura in pol brez večjih neumnosti, a tudi brez večjih novih argumentov pred milijoni gledalcev, ki so pozorno spremljali tako razpravo o brezposelnosti in pokojninah kot tudi znake nervoze enega ali drugega. Dogodek so, še preden se je zgodil, že dolgo časa natančno secirali strokovnjaki vseh vrst, od novinarjev, politologov do politikov. Toda četudi mnogi tožijo, da gre za amerikanizacijo političnega boja, bi morali biti tovrstni televizijski dvoboji morda del vseh nemških volitev. Tako poslanci v bundestagu ne bi več jadikovali, da imajo voditelji televizijskih pogovornih oddaj "več vpliva na politično agendo kot parlament".