Berlin - Nemška kanclerka Angela Merkel se bo tudi po zavrnitvi Lizbonske pogodbe na Irskem ter zapletih na Poljskem zavzemala za novo, reformno pogodbo EU. "Lizbonska pogodba dela EU bolj demokratično in krepi možnosti vseh držav članic," je dejala v pogovoru za nemški tednik Bild, ki bo izšel v sredo.
"Zato bom v sodelovanju s francoskim predsedstvom naredila vse, da se proces ratifikacije tega dokumenta nadaljuje," je pojasnila kanclerka.
Pojasnila je, da so se voditelji EU na junijskem vrhu v Bruslju dogovorili, da se bo postopek ratifikacije Lizbonske pogodbe kljub irskemu "ne" nadaljeval, irska vlada pa naj bi oktobra poročala, kako naprej. "Vsi se strinjamo, da mora postati Evropa učinkovitejša pri skupnem ukrepanju v svetu, ki raste skupaj. In po mojem mnenju je ta pogodba dobra podlaga," je dejala.
Potem ko so Irci na referendumu 13. junija zavrnili ratifikacijo Lizbonske pogodbe, je poljski predsednik Lech Kaczynski v pogovoru za današnjo izdajo časnika Dziennik napovedal, da ne bo podpisal Lizbonske pogodbe, ratifikacijo pogodbe po irski zavrnitvi pa je označil za nesmiselno.
Poleg Poljske je pri ratifikaciji Lizbonske pogodbe, ki so jo doslej potrdili parlamenti 19 članic EU, problematična tudi Češka. Tam mora o tem, ali je pogodba skladna s češko ustavo, na zahtevo senata razsojati ustavno sodišče.
Zapletlo se je tudi v Nemčiji, pa čeprav je bila Lizbonska pogodba podpisana ravno v času nemškega predsedovanja Svetu EU in je kanclerka Merklova pri iskanju soglasja glede tega dokumenta igrala zelo pomembno vlogo. Nemški predsednik Horst Köhler je namreč v ponedeljek sporočil, da ne bo podpisal nemške ratifikacije Lizbonske pogodbe, dokler tamkajšnje ustavno sodišče ne odloči, ali je besedilo pogodbe v skladu z nemško ustavo.