"Ne vemo še, kakšna bo končna odločitev o umiku hrvaške tožbe za genocid proti Srbiji na Meddržavnem sodišču v Haagu. O tem potekajo pogovori, v katerih sodelujeta obe strani. Trenutno poteka izmenjava delegacij na vseh ravneh, potem pa bomo videli, kaj se bo na koncu zgodilo," je v pogovoru, ki ga je v nedeljo na spletni strani objavil časnik, povedal Mesić.
Novinar Večernjih novosti se je z Mesićem pogovarjal na srečanju na vrhu zveze Nato v Strasbourgu ob vstopu Hrvaške v Severnoatlantsko zavezništvo.
Mesić je dodal, da so odnosi s Srbijo dobri ter da državi sodelujeta na vseh področjih. "To je koristno za obe državi, pa tudi za celotno regijo in upam, da bomo ta trend nadaljevali," je Mesić ocenil odnose med Zagrebom in Beogradom.
Hrvaški premier Ivo Sanader je bil prejšnji mesec na uradnem obisku v Srbiji, po srečanju s srbskim državnim vrhom pa so prevladovale pozitivne izjave o odnosih dveh držav. Sicer pa na srečanjih v Beogradu niso odpirali perečih vprašanj med državama.
Odnosi med Zagrebom in Beogradom so se namreč po kratkotrajni otoplitvi v začetku novega tisočletja spet zaostrili, potem ko je Hrvaška priznala Kosovo, Beograd pa je odpoklical in nato spet vrnil svojega veleposlanika v Zagreb. Srbija se ne more sprijazniti niti s hrvaško tožbo za genocid v zadnji vojni, za katero je novembra lani svojo pristojnost potrdilo Meddržavno sodišče v Haagu. V Srbiji so nato napovedali tožbo proti Hrvaški za genocid v hrvaški vojaški akciji Nevihta leta 1995.
Glede vstopa Hrvaške v zvezo Nato je medtem Mesić v pogovoru za časnik poudaril, da se uresničevanje zastavljenih standardov in izpolnjevanja pogojev splača, ter da je to lahko spodbuda za vse ostale države v regiji. "Če je bila tega zmožna Hrvaška, bodo tudi vse ostale države v regiji," je o pomenu vstopa Hrvaške v Nato za regijo še dejal hrvaški predsednik.