Zagreb - Hrvaški predsednik Stipe Mesić je danes izjavil, da se slovenskemu premieru Borutu Pahorju kljub nedavni grožnji z atentatom ni treba bati priti na počitnice v svojo hišo v Umagu. Kot je dodal, ima človek, ki so ga pred kratkim prijeli na hrvaško-slovenski meji, zdravstvene težave in je že storil podobno kaznivo dejanje. Mesić je v redni mesečni oddaji Hrvaškega radia S predsednikom ob kavi odgovoril na vprašanje voditelja, naj komentira domnevno Pahorjevo izjavo, da ga je minilo veselje do dopusta na hrvaški obali ter da ne bo obiskal svoje počitniške hišice v Umagu.
Kot je še dejal Mesić, bi se omenjeni primer lahko zgodil tudi kjerkoli drugje v primeru poslabšanih odnosov med dvema državama. Ko se odnosi pregrejejo, reagirajo ljudje, ki nimajo veze s politiko, imajo pa težave z zdravjem, in potem storijo nekaj, kar lahko odnose dodatno poslabša, je pojasnil hrvaški predsednik.
Poudaril je, da verjame v rešitev dvostranskega spora med Hrvaško in Slovenijo, čeprav je posvaril, da bo zdaj odprta vprašanja veliko težje rešiti, ker obe strani vztrajata pri svojih stališčih - Slovenija na načelu pravičnosti, Hrvaška pa pri mednarodnem pravu in reševanju spora na mednarodnem sodišču.
Mesić je tudi ponovil, da Hrvaška ni pošiljala pisem vsem članicam EU o hrvaško-slovenskem sporu v času, ko je bila Slovenija pred vstopom v EU, ker je Zagreb računal, da bo Slovenija tudi s tem odprtim dvostranskim vprašanjem postala članica unije tako kot Hrvaška.
Če Slovenija umakne blokado, bo Hrvaška pogajanja sklenila letos
Hrvaška premierka Jadranka Kosor je danes vnovič dejala, da je vstop Hrvaške v EU poleg reševanja gospodarske krize ena izmed temeljnih nalog njene vlade. Po srečanju s predsednikom spodnjega doma irskega parlamenta Johna O'Donoghuea je ponovila, da bo Hrvaška lahko še letos sklenila pogajanja z EU, če bo Slovenija umaknila blokado.
Kot so še zapisali v vladnem sporočilu za javnost, je Kosorojeva O'Donoghueu povedala, da Zagreb pospešeno končuje izvajanje reform in prilagajanje svoje zakonodaje standardom EU. Poudarila je, da Hrvaška "v tem smislu izpolnjuje svojo domačo nalogo".
O'Donoghue je poudaril, da Irska podpira vstop Hrvaške v EU. Izrazil je prepričanje, da bo Hrvaška uredila dvostranski spor s Slovenijo in izkoristila integracijske procesa za hitrejši gospodarski napredek, so še zapisali v sporočilu.
Irski politik je obvestil Kosorjevo tudi o irskih pripravah na novi referendum o Lizbonski pogodbi. Kosorjeva je dejala, da na Hrvaškem pozorno spremljajo dogodke v zvezi z omenjenim referendumom.
S Donoghueom sta se srečala tudi podpredsednik hrvaškega sabora Neven Mimica in predsednica nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesna Pusić. Mimica je dejal, da je proces prilagajanja hrvaške zakonodaje evropski pri koncu, čeprav je treba na določenih področjih še delati na izvajanju zakonov.
"Zaradi dvostranskega vprašanja o meji s Slovenijo omenjeni napredek, žal, ni viden", je dejal Mimica. V pogovoru sta Mimica in Pusićeva opozorila, da slovenska blokada hrvaških pogajanj neposredno vpliva na sprejemanje EU med hrvaškimi državljani, saj se znižuje njihova podpora članstvu.