Zagreb - Hrvaško javnost je pretresel govor predsednika Stipeta Mesića iz začetka 90. let, ki ga je v soboto objavil spletni portal Index, in na katerem naj bi Mesić pozitivno govoril o pronacističnem ustaškem režimu na Hrvaškem med drugo svetovno vojno. Kot slišati Mesića na posnetku, so Hrvati v drugi svetovni vojni zmagali dvakrat, zato v Jasenovcu nimajo kaj klečeplaziti. Iz Mesićevega urada so sporočili, da gre za nekaj besed, izvzetih iz konteksta.
Dvojna zmaga Hrvatov
Mesić naj bi v govoru pojasnjeval, da so Hrvati v drugi svetovni vojni zmagali dvakrat - prvič, ko so sile osi priznale Neodvisno državo Hrvaško in drugič, ko so ob koncu vojne sedeli za mizo skupaj z zmagovalci. Ta govor naj bi izviral iz obdobja, ko je bil hrvaški predsednik član Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) pod vodstvom zdaj že pokojnega predsednika Franje Tuđmana.
Govor je izzval različne odzive politikov, nekateri ga obsojajo, nekateri pa dvomijo v njegovo pristnost. V uradu predsednika ga ne želijo komentirati, v sporočilu za javnost pa so zapisali, da je Mesićevo stališče o ustaški ideologiji dobro znano. Pri tem so opozorili na predsednikove govore na kraju nekdanjega koncentracijskega taborišča Jasenovac, ki so "edini odgovor na zlonamerno izvzemanje nekaj besed iz konteksta v katerem so bile povedane".
Sanader: Mesić podpira vrednote sodobne Hrvaške in Evrope
Hrvaški premier Ivo Sanader je v komentarju Mesićevega govora poudaril, da je predsednik s svojimi dejanji in govori pokazal, da resnično podpira vrednote sodobne Hrvaške in Evrope, in to so demokracija, svoboda, vladavina prava, spoštovanje človekovega dostojanstva in antifašizem. V govoru ob obeležitvi 7. obletnice Tuđmanove smrti v Zagrebu je še dejal, da upa na čas, ko se ne bodo več obremenjevali s temami iz preteklosti. Ne, da bi jo pozabili, temveč da se bodo iz zgodovine učili in jo pustili zgodovinarjem, je poudaril.
Predsednik Socialdemokratske stranke SPD Ivica Račan pa je dejal, da je kakršnokoli takšno omenjanje ustašev treba obsoditi, ne glede na to, kdaj se je zgodilo. Spomnil pa je, da se je to na začetku 90. let dogajalo precej pogosteje kot danes. Ker je govor star, bi bilo najprej treba odkriti, v kakšnem kontekstu je bilo izgovorjeno in kaj je videti na posnetku, je dejal Račan.