Mesićevo sporno predavanje

Izjava hrvaškega predsednika Mesića, da bi Slovenija danes gledala na morje z 20-kilometrske razdalje, če hrvaški partizani ne bi osvobodili Istre in Trsta, je pri nas že naletela na ostre odzive. Poroča Delov dopisnik.

Objavljeno
13. januar 2009 11.36
Er.R./Kl.Š.
Er.R./Kl.Š.
Zagreb - V včerajšnjem predavanju na Fakulteti za politične vede je hrvaški predsednik Stipe Mesić dejal, da bi Slovenija danes gledala na morje z 20-kilometrske razdalje, če hrvaški partizani ne bi osvobodili Istre in Trsta. »Isti mejni spor, ki ga ima danes Slovenija s Hrvaško, je imela tudi, ko je sama vstopala v unijo. Zato bi bilo s slovenske strani potrebno malo načelnosti. Slovenija ni problem Hrvaške, temveč Evropske unije, zato naj se s tem ukvarja EU."

Hrvaška ne more pristati na slovensko zahtevo po celotnem Piranskem zalivu, ker je po besedah Mesića že Badinterova komisija zaključila, da meje nekdanjih jugoslovanskih republik postanejo tudi meje novonastalih držav. Mesić je opomnil, da Hrvaška pristaja na mednarodno arbitražo, medtem ko Slovenija to vztrajno odbija. Mesić je še dejal, da bi bilo v primeru, da se ne najde primerna rešitev problema, najbolje spor enostavno zamrzniti.

Po mnenju Mesića bi se morala Slovenija za svoj izhod na morje zahvaliti Hrvaški, in sicer zaradi bojev hrvaških partizanov v drugi svetovni vojni. „Slovenske čete so se namreč orientirale na boje na avstrijski meji, hrvaški vojaki pa so se bojevali v Istri vse do Trsta in tudi osvojili Trst. Če ne bi bi hrvaški partizani osvobodili tega ozemlja, bi Slovenija danes na morje gledala z razdalje najmanj dvajset kilometrov."

Kacin: Ne le, da izjava ni prijateljska, je tudi nedostojna.

 

Izjava predsednika Mesića je odmevala tudi med slovenskimi politiki in zgodovinarji. Med njimi se je javno oglasil evropski poslanec Jelko Kacin, rekoč, da je izjava enostavno neverjetna. »Četudi jo je izrekel po pomoti ali v svoji prislovični prostodušnosti je še vedno javna izjava najvišjega predstavnika hrvaške države,« je dejal Kacin. »Populizem ni način, ki bi bil primeren za predsednika države in ne prispeva k dobrososedskim odnosom. Ne le, da izjava ni prijateljska, je tudi nedostojna. Čeprav se zdi, da z njo žali slovenska čustva, pa v svojem bistvu pravzaprav smeši samega sebe in Hrvaško državo.«

 

Ob tem Kacin še dodaja, da »kot smo se morali navaditi na »bushizme«, nas bo do konca njegovega mandata zagotovo doletelo že nekaj »mesićizmov« te vrste«.

 

Janez Stanovnik, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, včeraj Mesićeve izjave ni hotel komentirati, lahko pričakujemo, da bo to storil v soboto, ko odhaja na obisk v Zagreb, in da bo do Mesićevih besed precej kritičen, saj je znano, da je bil sam med tistimi, ki so osvobajali Istro.

Tudi v Zavodu 25. junij odločno zavračajo Mesićev nastop in obžalujejo, da s takimi izjavami hrvaški predsednik neodgovorno spodbuja napetosti med državama in narodoma. »Včerajšnja Mesićeva izjava je še eno opozorilo slovenski politiki, naj bo odločna in zelo previdna, ko gre za dogovarjanje s hrvaškim političnim vodstvom,« sta včeraj sporočila Marjan Podobnik in dr. Duša Krnel-Umek. Zavod 25. junij zato še enkrat poziva poslance, naj prihodnji teden ne začnejo odločanja o ratifikaciji pogodbe o hrvaškem vstopu v Nato.


Repe: Mesićeva izjava je zgodovinska neresnica

 

Zgodovinar Božo Repe nam je pojasnil, da je celotno operacijo osvoboditve Istre in Slovenskega primorja izvedla 4. Jugoslovanska armada, v kateri so bile seveda tudi hrvaške enote, poleg bosanskih in tistih iz drugih delov Jugoslavije ter prekomorske (mešane slovensko-hrvaške) brigade. »Vendar je bila to tedaj enotna Jugoslovanska armada, operacije je ukazal Josip Broz Tito. Trditev, da so se slovenske partizanske enote premikale proti avstrijski meji, hrvaške pa da so bile hude boje v Istri vse do Trsta in osvojile Trst, je zgodovinska neresnica,« je povedal Repe. »Slovenske partizanske enote so od začetka vojne imele enoten cilj Zedinjene Slovenije, to je, osvoboditi celoten etnični prostor, zato so delovale na celotnem njegovem ozemlju in na koncu vojne jim je osvoboditev uspela, tako na Primorskem, hkrati s Trstom, kot na Koroškem in drugod, vendar so te operacije na Primorskem in na Koroškem izvedle različne enote slovenske partizanske vojske, seveda v kombinaciji z drugimi enotami JA.« Repe je dodal, da so hrvaške in slovenske enote med vojno in tudi na njenem koncu zelo dobro sodelovale in si medsebojno pomagale ter koordinirale medsebojne akcije. »Obžalovanja vredno je, da se ta del pozitivne skupne zgodovine zlorablja za sedanje politične obračune, še posebno če je glasnik take politike predsednik države sosednje države,« je včeraj Mesićeve izjave komentiral Repe.


 

Türk za bolj strpen in resen dialog s Hrvaško


Predsednik republike Danilo Türk je danes v komentarju izjave hrvaškega predsednika dejal, da opaža, da je prisotne nekaj vročekrvnosti, vendar meni, da to ne pomaga, zato se ne želi odzivati na vsako konkretno izjavo. Ob tem se je zavzel za bolj strpen in resen dialog.

 

"Imamo namreč spor, ki ga moramo rešiti in se moramo predvsem posvetiti temu, kako ga bomo rešili. Vsak spor se da rešiti, vprašanje je le, če imamo dovolj jasna načela in dovolj dobre mehanizme, da ga rešimo," je dejal Türk ob robu obiska v Pokrajinskem muzeju v Mariboru.

 

Več v sredini izdaji Dela