Morales potolažil "plinske" odvisnike

Bolivijski predsednik Evo Morales je voditeljem južnoameriških držav, ki uvozijo največ bolivijskega plina, obljubil, da jim bo Bolivija še naprej nemoteno dobavljala dragoceni energent.

Objavljeno
05. maj 2006 19.11
Srečanje odvisnikov od boliviskega plina
Buenos Aires - Bolivijski predsednik Evo Morales je na četrtkovem izrednem srečanju v argentinskem mestu Puerto Iguazu, ki je bilo sklicano po izdaji dekreta o podržavljenju bolivijskih energetskih virov, gostitelju Nestorju Kirchnerju in brazilskemu voditelju Luisu Inaciu Lula da Silva obljubil nemoteno dobavo plina. Skupaj z venezuelskim predsednikom Hugom Chavezom pa so voditelji najavili odprtje pogajanj o ceni zemeljskega plina.

Obenem so vsi trije voditelji Moralesu obljubili spoštovanje dekreta, ki je med tujimi energetskimi družbami povzročil veliko razburjenja. Dekret namreč določa 180 dni za revizijo že sklenjenih pogodb. V tem prehodnem obdobju pa bi se levji delež dobička (82 odstotkov) stekel v bolivijsko državno naftno podjetje Yacimientos Petroliferos.

Brazilija je odvisna od bolivijskega plina

Omenjena poteza La Paza je sprožila serijo negativnih odzivov, med drugim tudi pri brazilskem energetskem gigantu Petrobras, ki je začasno zamrznil vse svoje investicije v tej državi. Kljub temu pa je da Silva po koncu srečanja že najavil morebiten preklic te odločitve.

Investicije, s katerimi bi družba Petrobras za polovico oziroma 15 milijonov kubičnih metrov dnevno povečala uvoz zemeljskega plina v Brazilijo, so namreč ključne za zadovoljitev brazilskih potreb po tem energetskem viru. Že sedaj namreč omenjena družba v to državo uvozi okoli 30 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina in s tem zadovoljuje zgolj polovico potreb države.

Obenem so se voditelji vseh štirih držav strinjali, da se bodo o cenah dogovarjali bilateralno in na demokratičen način. Pri tem pa izrazili razumevanje za Moralesovo prizadevanje k zmanjšanju revščine, ki naj bi bil v ozadju sprejema spornega ukrepa.

Kljub temu, da je Evropska komisija skupaj z drugimi evropskimi voditelji potezam bolivijskega predsednika Eva Moralesa že v torek nasprotovala, pa mu je trdno podporo izrazil njegov socialistično usmerjeni somišljenik Hugo Chavez. Kritike zaradi spravljivega vedenja letijo tudi na brazilskega predsednika da Silvo. Politični nasprotniki mu predvsem očitajo, da se pri pogovorih z Moralesom ni bolj odločno zavzel za brazilske nacionalne interese. Brazilski zunanji minister Celso Amorim je zaradi bližajočih se oktobrskih predsedniških volitev takšne obtožbe že označil za oportunistične.

Predsedniška četvorka pa je na srečanju dosegla tudi pomemben dogovor o načrtovani izgradnji 9000 kilometrov dolgega naftovoda, ki bo povezoval obsežne venezuelske rezerve zemeljskega plina z Brazilijo, Argentino, Bolivijo, Urugvajem in Paragvajem.