Moskva - Moskva je izjave ameriškega podpredsednika Dicka Cheneyja, ki jih je na račun Rusije izrekel v četrtek na vrhu voditeljev baltske in črnomorske regije o odnosu EU in NATO z novimi sosedami po širitvi, danes označila kot mnenje manjšine v ameriškem vodstvu. Po mnenju predsednika odbora dume za mednarodne zadeve Konstantina Kosačova to ni niti stališče ameriške vlade niti osebno mnenje ameriškega predsednika Georgea Busha.
Cheney je na vrhu v Vilniusu Rusijo posvaril pred poslabšanjem odnosov z EU in ZDA, če se bo preveč oddaljila od demokratičnih reform, prav tako pa je Kremlju očital, da izrablja nafto in plin za manipuliranje in izsiljevanje sosednjih držav. Ruska vlada izjav ameriškega podpredsednika zaenkrat ni komentirala, ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal le, da je bil celoten vrh v Vilniusu očitno usmerjen proti Rusiji.
Po mnenju ruskega politologa, ki je blizu Kremlju, Gleba Pavlovskega, so Cheneyeve izjave odraz protiruske kampanje, ki poteka ne le v ZDA, ampak tudi v Evropi, še posebej v Vzhodni Evropi. Kot je še dodal, bi lahko na strateško partnerstvo med ZDA in Rusijo dokončno pozabili, če bi tudi ameriški predsednik Bush zastopal enako stališče kot Cheney.
Cheney pri kritikah do Rusije vztrajal tudi v Kazahstanu
Cheney je ob današnjem prihodu v Kazahstan ponovil kritike glede stanja demokracije v Rusiji, čeprav, kot je poudaril, Rusija za ZDA "ni sovražnica, ampak regionalna partnerica". Poudaril je, da se v Rusiji kaže določen odpor do razvoja demokratičnih norm. Cheney je tako ponovil stališče, ki ga je izrekel že v četrtek v Litvi.
Ameriški podpredsednik je sicer v Kazahstanu sklenil več sporazumov med ZDA in to srednjeazijsko državo - večina jih je namenjena varovanju jedrskega materiala, ki je ostal v Kazahstanu po razpadu Sovjetske zveze. Hkrati naj bi skušal Cheney dobiti podporo uradne Astane za izgradnjo plinovoda v Evropo mimo Rusije. Kazahstan namreč svoj plin v Evropo sedaj izvaža preko ruskih plinovodov.