Finančni boj za Afganistan

Japonskem zbrani donatorji so Karzaijevi vladi obljubili več kot 16 milijard dolarjev pomoči.

Objavljeno
08. julij 2012 11.55
Posodobljeno
08. julij 2012 12.00
AFGHANISTAN
Zorana Baković, Peking
Zorana Baković, Peking

Peking − Danes so se v japonski prestolnici zbrali visoki predstavniki držav donatork, ki so na konferenci o Afganistanu razpravljali o usodi te države po umiku Natovih sil. Glavna tema razprav je bila, koliko sredstev je v času finančne krize mogoče nameniti za razvoj in ohranitev stabilnosti pod Hindukušem.

Udeleženci konference so vladi v Kabulu obljubili več kot 16 milijard dolarjev v naslednjih štirih letih, vendar so ob tem afganistanskemu predsedniku Hamidu Karzaiju postavili zahtevi po odločnejšem spopadu s korupcijo in okrepitvi državne uprave.

Na tokijski konferenci, posvečeni »desetletju transformacije«, kakor so poimenovali obdobje po letu 2015, ko v Afganistanu ne bo več Natovih sil, so se zbrali predstavniki več kot 80 držav in mednarodnih organizacij. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je ob tem opozoril, da bi, če zdaj ne bi investirali v afganistansko državno upravo, pravosodje, spoštovanje človekovih pravic, zaposlovanje in družbeni razvoj, s tem izničili vsa vlaganja in žrtve v zadnjih desetih letih.

Japonska bo z obljubljenimi tremi milijardami dolarjev za obdobje do leta 2016 še naprej ostala druga največja donatorka, medtem ko bo Nemčija s 536 milijoni dolarjev na leto tudi v prihodnje ohranila dosedanjo raven finančnega sodelovanja pri obnovi Afganistana.

»Soočiti se moramo s težko realnostjo, polno ovir,« je v Tokiu izjavil japonski premier Jošihiko Noda, pri čemer je imel v mislih težave na obeh straneh. Afganistan je namreč na robu odvisnosti od zunanje pomoči, glede na to, da je v zadnjih desetih letih dobil 60 milijard dolarjev donacij, po podatkih Svetovne banke pa tuja pomoč znaša skoraj toliko kot celoten BDP države. Na drugi strani pa morajo vsi najbolj radodarni donatorji zmanjševati svoje proračunske izdatke, zaradi česar bo nadaljevanje finančne pomoči Afganistanu mogoče samo, če bo ta začela kazati konkretne rezultate.

Kot se je pokazalo v Tokiu, se je mednarodna pomoč srednjeazijski državi nekoliko skrčila v primerjavi z dosedanjo ravnijo petih milijard dolarjev na leto. »Želim si, da prijatelji in partnerji Afganistana našemu narodu pokažete, da ste z nami,« je na konferenci dejal Karzai. Zdelo se je, da o tem ni dvoma. Vsaj za zdaj.