Pariz - Po vsej Franciji znova protestirajo proti spornemu zakonu, ki uvaja pogodbo o prvi zaposlitvi (CPE). Protestom študentov in sindikatov, ki naj bi bili najbolj množični doslej, so se na solidarnostni stavki pridružili tudi glavni sindikati javnega sektorja in prosvetnih delavcev ter delavci iz zasebnih sektorjev, kot so mediji, bančništvo, telekomunikacije, energetika in trgovina. K današnjim protestom je pozvala tudi Socialistična stranka. Ljudje vztrajajo, da je potrebno zakon v celoti umakniti. Od začetka februarja po državi potekajo mestoma tudi nasilni protesti, na zadnjem nacionalnem protestu 28. marca pa se je zbralo med enim in tremi milijoni ljudi.
Po vsej Franciji so napovedali 200 shodov, največji pa naj bi se začel ob 14:30 uri v Parizu - v središču francoske prestolnice naj bi se zbralo okoli 700 tisoč ljudi. Zaradi bojazni pred novimi izgredi so oblasti samo v prestolnici razporedile okoli 4000 policistov. Popoldne so na ulicah večjih francoskih mest že našteli več stotisoč protestnikov: v mestu Marseille okoli 250.000, Nantesu 75.000, Grenoblu 45.000, Mansu 20.000. Sicer pa se je po besedah predstavnika sindikata Force Ouvriere na protestih po državi zbralo več kot 2 in pol milijona ljudi.
Po navedbah francoske policije je število protestnikov seveda precej nižje: našteli so približno milijon ljudi.
Voditelji petih glavnih sindikatov pa so pristali na srečanje s predstavniki francoske vlade, ki naj bi potekalo v sredo. Ob tem so poudarili, da ne bodo odstopili od zahteve, da je treba zakon umakniti. Premier Dominique de Villepin pa je francoskim poslancem povedal: "Prednostna naloga je, da se prebijemo iz sedanje krize. Ta ni v interesu nikogar, še posebej ne mladih, ki iščejo službe in čakajo na rešitve svojih težav."
Ohromljen promet, prazne šole
Protesti so povzročili motnje v letalskem in železniškem prometu, v povprečju vozi polovica vlakov, mnogo poletov pa so odpovedali. Šole so prazne, pošte in druge javne službe ne obratujejo. Veliko delavcev je ostalo doma iz solidarnosti do protestnikov, veliko pa tudi zato, da so se izognili nevšečnostim.
Podpora tudi s strani slovenskih študentov
Francoskim študentom, dijakom in sindikalistom bodo v podporo prišli tudi predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS). Tam se bodo srečali s predstavniki francoske nacionalne študentske organizacije UNEF in jim izrazili podporo v prizadevanju po ohranitvi socialnih pravic mladih.
Chirac: CPE je učinkovito orodje za dvig zaposlenosti
Francoski predsednik Jacques Chirac je v petkovem televizijskem nagovoru napovedal, da bo potrdil sporni zakon, ob tem pa vlado pozval k spremembam najbolj spornih členov. Za potrditev se je odločil, ker je zakon že sprejel parlament in ker "verjame, da je lahko CPE učinkovito orodje za dvig zaposlenosti". Kot je dodal, bo od vlade zahteval skrajšanje poskusnega obdobja, v katerem lahko delodajalci zaposlene odpustijo, z dveh na eno leto ter da mora delodajalec za odpustitev navesti razloge.
Vendar Chiracov nagovor ni pomiril strasti mladih in ostalih, ki se z zakonom ne strinjajo. Mladi so po govoru v soboto ponoči znova odšli na ulice, kjer je prišlo do več incidentov, zaradi katerih so policisti v Parizu aretirali okoli sto protestnikov, dva policista pa sta bila lažje ranjena. Nekateri od okoli 2000 demonstrantov so takrat razbijali izložbe, avtomobile, na policiste metali steklenice in napadli prostore poslanca vladajoče konservativne stranke UMP Pierra Lellouchea.
V drugih francoskih mestih se je na protestih po Chiracovem govoru zbralo več tisoč ljudi, nekateri med njimi pa so tudi postavili barikade in razbijali okna. V mestu Nantes je policija s solzivcem skušala razgnati okoli 300 protestnikov, ki so poskušali vstopiti v prostore stranke UMP.
Odzivi na Chiracov govor kažejo, da ta ni prinesel spremembe v odnosu med vlado in demonstranti, temveč jo je še bolj radikaliziral. Komentatorji opozarjajo, da predsednik hodi po politično tankem ledu, razpet med zvestobo premieru de Villepinu, s katerim ga povezuje tudi tesno prijateljstvo, in strahovi, da bi protesti ušli izpod nadzora.