Na Kitajskem 32 milijonov več dečkov

Na Kitajskem je zaradi selektivnih splavov 32 milijonov več dečkov kot deklic, to neravnovesje v korist moškega spola pa bo trajalo še desetletja, razkriva raziskava, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Objavljeno
11. april 2009 12.07
Šp.K./STA
Šp.K./STA
Peking - Raziskava, objavljena v British Medical Journal, pritrjuje tistim strokovnjakom, ki napovedujejo, da bodo Kitajci močno občutili negativne posledice obsedenosti z moškim potomcem, saj celo generacijo moških čaka boj za neveste.

V večini držav je moških nekoliko več kot žensk - na 100 deklic se rodi med 103 in 107 dečkov. Na Kitajskem in v drugih azijskih državah pa se je to razmerje močno prevesilo v korist dečkov, saj so tradicionalno naklonjenost dečkom še okrepili poceni pregledi z ultrazvokom in splavi.

 

Kitajski pari so to možnost izkoriščali in rojstva deklic preprečevali s prekinitvami nosečnosti, čeprav je to prepovedano. Poleg tega je v državi z največ prebivalci na svetu v veljavi politika "enega otroka". Pari, ki imajo drugega otroka, morajo plačati kazen in plačujejo dražje izobraževanje za otroka. Oblasti v nekaterih provincah sicer dovoljujejo drugega otroka, če je prvi deklica ali če so se starši znašli v "težavah".

 

Po podatkih iz raziskave se je na Kitajskem samo leta 2005 rodilo 1,1 milijona več dečkov kot deklic. Med Kitajci, mlajšimi od 20 let, je največje neravnovesje med otroki, starimi od enega do štirih let - na 100 deklic se je rodilo 124 dečkov, na podeželju celo 126.

 

Neravnovesje je še posebej izrazito v provincah, ki strogo izvajajo politiko "enega otroka". V provincah Jiangxi in Henan je razmerje med rojstvi dečkov in deklic več kot 140 proti 100 v starostni skupini od enega do štirih let. V primeru drugega otroka je to razmerje še celo višje, najvišje, kar 192 proti 100, pa je v provinci Jiangsu.

 

Za prekomerno število dečkov so v veliki meri krivi selektivni splavi, piše v raziskavi, ki dodaja, da bi se stanje normaliziralo, če bi kitajske oblasti dejansko uveljavile obstoječo prepoved selektivnih splavov na podlagi spola. Poročilo kot drugo možnost predlaga omilitev politike "enega otroka", tako da bi staršem dovolili imeti drugega otroka, če bi bil prvi deklica.

 

Raziskava se sicer ne ukvarja z družbenimi posledicami tega neravnovesja, a poudarja, da upanje še ni izgubljeno. Kitajska vlada je namreč leta 2000 sprožila kampanjo proti neravnovesju s poudarkom na posebni skrbi za deklice in spremembami zakona od dedovanju. Prvi rezultati so že vidni, saj je v nekaterih urbanih okoljih razmerje pri rojstvih prvega in običajno tudi edinega otroka v mejah normale.

 

Podatki iz raziskave temeljijo na omejenem štetju prebivalstva iz leta 2005, ki je zajelo odstotek kitajskega prebivalstva. V študijo je bilo zajetih 4,764 milijona ljudi, mlajših od 20 let.