Bejrut/Gaza/New York - Izraelska vojska danes že peti dan obstreljuje domnevne položaje Hezbolaha v južnem predmestju Bejruta in na jugu Libanona. Pri tem je bilo samo danes ubitih najmanj 23 ljudi, 37 pa ranjenih. S tem se je skupno število smrtnih žrtev izraelske ofenzive na libanonskem ozemlju povišalo na najmanj 120, ranjenih pa je bilo 317.
Skrajna libanonska skupina Hezbolah pa je davi izstrelila več raket na sever Izraela. Ena od raket je zadela živahno četrt izraelskega pristaniškega mesta Haifa, pri čemer je bilo po zadnjih podatkih ubitih devet ljudi, več kot deset pa jih je ranjenih. O raketnih napadih z libanonske strani poročajo tudi iz mest Ako in Naharija.
Hezbolah je Izraelu v minulih dneh večkrat zagrozil, da bo napadel Haifo, če bo izraelska stran nadaljevala ofenzivo na Libanon. V bližini tretjega največjega izraelskega mesta stoji več kemičnih tovarn, zato se Izrael boji, da bi lahko prišlo do okoljske katastrofe, če bi rakete zadele katero od tovarn.
Hezbolah zagrozil z uporabo vseh sredstev
Vodja Hezbolaha Hasan Nasralah je spregovoril na televiziji in ob tem Libanoncem zagotovil, da imajo njegovi borci kljub izraelski vojaški ofenzivi še vedno pri močeh in so pripravljeni proti Izraelu uporabiti vsa sredstva.
"Uporabili bomo vsa sredstva. Vse dokler naš sovražnik nima meja, se tudi mi ne bomo omejevali," je v nagovoru na televiziji Al Manar zatrdil Nasralah. Izrazil je prepričanje, da bo Izrael "poražen", saj ima njegovo gibanje na razpolago "veliko orožja", njegovi borci pa so se pripravljeni boriti. "Imamo vso potrebno voljo in moč," je zatrdil.
To je prvi nastop Nasralaha na televiziji po bombnih napadih na njegovo pisarno v Bejrutu, po katerih se je začelo govoriti, da je bil ranjen.
Libanonu na pomoč priskočila Savdska Arabija in Kuvajt
Vodja Hezbolaha je Arabce in muslimane po svetu pozval, naj podprejo njegovo gibanje, hkrati pa zanikal, da bi se na njihovi strani borile tudi iranske oborožene sile.
Na pomoč Libanonu je priskočila Savdska Arabija, ki mu je poslala pomoč v višini 50 milijonov ameriških dolarjev. Njenemu primeru je sledil tudi Kuvajt z 20 milijoni dolarjev pomoči.
Iranski vrhovni voditelj pohvalil Hezbolah
Iranski vrhovni voditelj, ajatola Ali Hamenej pa je pohvalil šiitsko gibanje Hezbolah. "Zločini in grozodejstva v zadnjih tednih ter kršitve človekovih vrednot na palestinskih ozemljih in v Libanonu so še enkrat dokazali, da je prisotnost sionistov v regiji rakasta tvorba in maligen tumor," je dejal v govoru, ki ga je prenašala iranska televizija. "Sionisti so hoteli zagristi v Libanon, a močni kraki Hezbolaha so preprečili, da bi se njihove sanje uresničile," je dodal.
Olmert: Izraelska vojaška operacija je povsem upravičena
Raketni napad na izraelsko pristaniško mesto Haifa bo imel "daljnosežne posledice" in ne bo ustavil Izraela pri doseganju njegovega cilja, je opozoril izraelski premier Ehud Olmert . "Nič nas ne bo ustavilo," je po poročanju tujih tiskovnih agencij na začetku današnjega zasedanja izraelske vlade v Jeruzalemu povedal premier.
"Naša vlada bo naredila vse, kar je treba, da bi dosegla svoj cilj," je zatrdil Olmert. "Nimamo namena prizadeti palestinskega in libanonskega ljudstva, vendar pa se ne bomo uklonili grožnjam," je dodal. "Naše želje po miru so na žalost razumljene napačno."
Po njegovih besedah je izraelska vojaška operacija v Libanonu povsem upravičena. "Vsak narod na svetu bi se odzval tako kot mi," je zatrdil in pozval k potrpežljivosti. "Ta bitka ni časovno omejena. Gre za boj iz dneva v dan," je še pojasnil.
Perec: Ne bomo se ustavili
Izraelski obrambni minister Amir Perec je na današnjem srečanju z lokalnimi predstavniki izraelskega pristaniškega mesta Haifa zatrdil, da se bo izraelska vojska borila proti libanonskim skrajnežem, vse dokler ne bodo ti ustavili raketnih napadov na izraelsko ozemlje. "Ne bomo se ustavili, vse dokler se ne bo spremenila stvarnost," je dejal. Hkrati je pojasnil, da Izrael nima namena ponovno zasesti Libanona ali ostati tam dlje časa.
Izrael ponovil pogoje za ustavitev ofenzive
Izraelske oblasti so ob posredovanju Italije danes libanonski vladi ponovile pogoje za ustavitev izraelske vojaške operacije na libanonskem ozemlju. Glavni izraelski zahtevi sta izpustitev dveh zajetih izraelskih vojakov in umik skrajnega libanonskega gibanja Hezbolah z meje z Izraelom.
Kot je povedal libanonski minister za informiranje Ghazi Aridi, je italijanski premier Romano Prodi poklical libanonskega kolega Fuada Sanioro in mu sporočil zahteve, ki mu jih je posredoval izraelski premier Ehud Olmert - "predaja zajetih vojakov in umik Hezbolaha nad reko Litani". Po besedah Aridija je Prodi posredoval na "lastno pobudo". "Nič še ni uradno, saj se prava pogajanja še niso začela," je zatrdil.
Izrael naj bi uporabljal nezakonito orožje
Libanonska vlada, ki se je danes sestala na izrednem zasedanju v Bejrutu, je medtem obtožila Izrael, da uporablja nezakonito orožje. "Soočeni smo s popolnim uničenjem, ki ga nad nami izvaja Izrael. Ta država uporablja proti civilistom mednarodno prepovedano orožje," je zatrdil minister Aridi. Drugih podrobnosti ni navedel, po poročanju libanonskih medijev pa naj bi izraelska vojska med najnovejšo ofenzivo v Libanonu uporabila fosforne in vakuumske bombe.
VS ZN brez dogovora glede prekinitve ognja v Libanonu
Varnostni svet Združenih narodov v soboto ni uspel doseči dogovora glede besedila resolucije, v katerem bi zahtevali prekinitev ognja v Libanonu. Predlog resolucije je podal Bejrut, ki je nad molkom svetovne organizacije v zvezi s stopnjevanjem nasilja na Bližnjem vzhodu močno razočaran.
"Zelo smo razočarani," je dejal libanonski veleposlanik pri ZN Nuhad Mahmud. Ob tem je posredno obtožil ZDA, da z oviranjem sprejetja omenjene resolucije ščitijo interese Izraela.
Tusi libanonski predsednik Emile Lahoud je obtožil VS ZN, da pomaga Izraelu pri pritisku na Libanon. "S tem ko je VS ZN preložil odločitev o resoluciji, s katero bi pozval k prekinitvi izraelske ofenzive v Libanonu, je dal judovski državi dodaten čas, da prisili Libanonce k predaji," je novinarjem v Bejrutu povedal predsednik.
Lahoud, ki velja za prosirskega politika in tesnega zaveznika libanonskega skrajnega gibanja Hezbolah, je opozoril, da bi izraelsko nasilje lahko prisililo obupane Libanonce, da se zatečejo k terorizmu in za dobro svoje domovine celo žrtvujejo svoje življenje. "Nasilje vzpodbuja terorizem, zato ni pravi način," je poudaril in odločno pozval VS ZN, naj čim prej ustavi prelivanje krvi na Bližnjem vzhodu.
Solana prispel v Bejrut
V Bejrut je medtem prispel visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki bo poskušal umiriti nastali položaj. Sestal naj bi se z libanonskim premierom Fuadom Sanioro in predsednikom libanonskega parlamenta Nabihom Berijem.
V Libanonu po podatkih MZZ še šest Slovencev
V Libanonu, od koder se zaradi stopnjevanja izraelske ofenzive pospešeno umikajo tuji državljani, se po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva trenutno nahaja šest Slovencev. MZZ je šesterici svetovalo, naj iz varnostnih razlogov čim prej zapustijo državo, in jim v sodelovanju z ostalimi državami članicami Evropske unije tudi poskuša pomagati pri tem.
MZZ je v stalnem stiku s slovenskim častnim konzulatom in veleposlaništvi evropskih držav v Bejrutu ter je tako v soboto pomagalo dvema Slovenkama, da sta preko Cipra zapustili Libanon. Še dva slovenska državljana sta državo zapustila danes, skupaj s skupino Avstrijcev.
Znova vdor v Gazo
Izraelska vojska je v noči na nedeljo znova vdrla na območje Gaze. V bližino kraja Bejt Hanun je vdrlo kakih 40 izraelskih tankov, v operaciji pa so sodelovale tudi izraelske zračne sile. V enem od letalskih napadov so bili ubiti trije Palestinci, osem pa jih je bilo ranjenih. Izraelska vojska trdi, da so njena letala napadla skupino Palestincev, ki so nosili protitankovske granate.
Več o tem preberite v današnjem Nedelu.