Varšava - Zmagovalka današnjih parlamentarnih volitev na Poljskem je po rezultatih vzporednih volitev konservativna stranka Pravo in pravičnost (PiS), ki naj bi dobila 28 odstotkov glasov.
Na drugem mestu ji s 26,35 odstotka glasov sledi desnosredinska Državljanska platforma (PO). Volilna udeležba je bila po dosedanjih podatkih rekordno nizka - le 37,56-odstotna.
Če bodo uradni rezultati volitev, ki jih bo državna volilna komisija predvidoma objavila v torek, enaki rezultatom vzporednega glasovanja, bo novo poljsko vlado oblikovala PiS, po vsej verjetnosti v koaliciji s PO. Vzporedne volitve je za komercialno televizijo TVN 24 in dnevnik Rzeczpospolita izvedlo podjetje za zbiranje podatkov Polonia, za javno televizijo TVP pa sta jih izvedli podjetji za raziskovanje javnega mnenja TSN-OBOP in PBS. Relativna napaka rezultatov vzporednih je plus/minus 3 odstotke.
Dobra tretjina od sicer kakih 30 milijonov volilnih upravičencev je tako izbrala 460 poslancev sejma, spodnjega doma parlamenta, in sto senatorjev zgornjega doma parlamenta v Varšavi. Za sedeže v sejmu se je potegovalo 10.700 kandidatov, za senat pa 625 kandidatov iz približno 20 političnih strank in združenj. Volišča so se odprla ob 6. uri in zaprla ob 20. uri.
Javnomnenjske raziskave so napovedovale, da se na Poljskem obeta očiten premik v desno; največ glasov - po nekaterih napovedih skupaj kar tri četrtine - so napovedovale konservativni PiS in desnosredinski PO. Trenutno vladajočemu SLD so - predvsem zaradi številnih škandalov, povezanih s korupcijo in zlorabo oblasti - že od vsega začetka napovedovali neuspeh; nekatere javnomnenjske raziskave so celo pokazale, da mu ne bo uspelo preseči niti petodstotnega praga, potrebnega za vstop v parlament.
PiS in PO sta že pred volitvami napovedali, da bosta v primeru zmage sestavili vladno koalicijo, pri čemer sta za prepričevanje volivcev uporabljali evroskeptične argumente. Med drugim sta tako napovedali referendum o vstopu v evroobmočje, nasprotujeta pa tudi ratifikaciji evropske ustavne pogodbe.