Po mnenju Tuska je Makedonija v zadnjih dveh letih storila vse, kar se je od nje pričakovalo, da bi EU z njo lahko začela pristopna pogajanja v skladu s priporočilom evropske komisije. Med njenimi dosežki je izpostavil migrantsko krizo, s katero se je Makedonija soočila bolje kot marsikatera država članica EU, rešitev notranjepolitične krize ter prespanski sporazum Skopja z Atenami. Po Tuskovih besedah, v Bruslju ne dvomijo o politični zavezanosti Skopja vladavini prava in boju proti korupciji.
Končni cilj je članstvo v EU
Premier Zoran Zaev je prepričan, da je Skopje pripravljeno na vse izzive v pristopnih pogajanjih. Po desetih priporočilih evropske komisije, optimističnih sklepih evropskega sveta in doseženih rezultatih Makedonije, ki čaka na ta korak od leta 2005, ko je dobila status kandidatke za članstvo v EU, pričakuje, da bodo na zasedanju sveta EU 15. in 16. oktobra in na vrhu EU dobili zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj. Tako bi lahko stopili na dolgo pot tranzicije s ciljem članstva v EU. Sklenil je z obljubo, da bo država ostala zavezana izpolnjevanju preostalih zavez, še zlasti na področju vladavine prava.
Evropska komisija je že maja priporočila začetek pogajanj s Severno Makedonijo, ker je ocenila, da je izpolnila pogoje z zgodovinskim dogovorom z Grčijo o spremembi imena, ki sta ga dosegla Zaev in tedanji grški premier Aleksis Cipras. Ministri EU za evropske zadeve so junija odločitev o odobritvi začetka pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo preložili na oktober.