Na Salomonovih otokih je napeto

Na Salomonovih otokih se nadaljujejo izgredi, ki so posledica zaprisege novega premiera. V prestolnici je zaradi nasilja nastalo razdejanje, več družin je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove.

Objavljeno
20. april 2006 14.55
Več družin je zaradi ognja bilo prisiljenih zapustiti svoje domove
Honiara - Na Salomonovih otokih se nadaljujejo izgredi ob zaprisegi novega premiera. Več sto ljudi je protestiralo proti Snyderju Riniju in ga obtožili korupcije. V prestolnici Honiara so nasilni izgredi povzročili razdejanje, več družin je zaradi ognja bilo prisiljenih zapustiti svoje domove.

Razmere v deželi so napete, vendar tihe po uvedbi policijske ure. 180 avstralskih čet je včeraj prispelo na Salomonove otoke, da bi umirile razmere. Avstralski premier John Howard je dejal, da ima prisotnost čet le “streznitveni učinek”, vendar ne pomeni, da se razmere ne bodo poslabšale.

Izgredi so se začeli, ko je Snyder Rini, 56-letni nekdanji namestnik premiera, premagal dva glavna rivala. Obtožujejo ga, da je tesno povezan z nekdanjim premierom Allanom Kemakezom, demonstratorji pa so prepričani, da je nova vlada pod velikim vplivom tajvanske vlade in lokalnih kitajskih poslovnežev.

Spor med domorodci na glavnem otoku Guadalcanal in naseljenci na otoku Malaita ima svoj izvor v pravicah do zemlje in delovnih mest. Varnostne razmere na Salomonovih otokih so se po letih nasilja in zlomu zakona in reda izboljšale s prihodom avstralske varnostne misije leta 2003. Vendar tuje varnostne sile niso mogle rešiti političnih tenzij, ki so leta delile južnopacifiški narod.