Gajlaniju bodo sodili pred civilnim sodiščem v New Yorku
Gajlanija so ujeli leta 2004 v Pakistanu, dve leti kasneje pa so ga pripeljali v Guantanamo. Vmes so ga izpostavili tudi posebnim zasliševalskim metodam. Gajlani je tik pred napadom leta 1998 odpotoval v Pakistan, kasneje pa naj bi postal telesni stražar Osame bin Ladna. S tem, da mu bodo sodili za napade v Afriki, se bodo tožilci izognili težavam zaradi uporabe posebnih zasliševalskih metod za druge domnevne zločine.
V primeru uspešne obsodbe pa bo ameriška administracija lahko pokazala kritikom, da je terorističnim osumljencem iz Guantanama mogoče brez skrbi soditi v ZDA. Kot je pojasnil neimenovan vir pri ameriški administraciji, bodo Gajlaniju sodili pred civilnim sodiščem v New Yorku.
V New Yorku so v povezavi z napadi v Afriki na dosmrtni zapor že obsodili štiri ljudi, prav tako pa ni pričakovati protestov proti prihodu ujetnika iz Guantanama, do katerih bi prišlo v bolj konzervativnih delih ZDA.
Ameriški predsednik Barack Obama naj bi odločitev o premestitvi Gajlanija uradno sporočil še danes.
Kam z ujetniki iz Guantanama?
Ameriški senat je zavrnil načrte za preselitev ujetnikov iz Guantanama kot tudi financiranje njegovega zaprtja. Demokrati v ameriškem senatu so tako sledili kolegom v predstavniškem domu in se odločili, da črtajo sredstva za zaprtje, saj so se prestrašili kritik republikancev.
Republikanci so z redkimi izjemami proti zaprtju taborišča in so začeli strašiti Američane, da bo Obama z zaprtjem zloglasnega pripora v ZDA pripeljal nevarne teroriste. "Američani nočejo, da bi se zaporniki iz Guantanama sprehajali po ameriških ulicah," pravi republikanski senator John Thune.
Zamujanje z zaprtjem Guantanama pa je povezano tudi z nedavno odločitvijo amriškega predsednika, da bi obudil tamkajšnje vojaške komisije, čeprav je takoj po prihodu v Belo hišo le-te ostro kritiziral ter se zavzemal za njihovo zaprtje.