Na Tihem oceanu nas nič ne sme presenetiti

Prej je bila kitajska vojska udeležena na lokalnih, zdaj sodeluje na strateških vajah. Se rojeva zavezništvo?

Objavljeno
11. september 2018 07.05
Posodobljeno
11. september 2018 07.21
Od leta 1981 Moskva ni organizirala tako velikih vojaških vaj, kakor so te, ki se začenjajo danes na ruskem daljnem vzhodu. FOTO: Sputnik Photo Agency/Reuters
Kar nekaj tesnobe je v Tokiu ­povzročila novica, da bodo na največjih ruskih vojaških vajah po koncu hladne vojne, ki jih je Moskva pripravila blizu japonskih meja, sodelovale tudi ­kitajske oborožene sile.

Od leta 1981 Moskva ni organizirala tako velikih vojaških vaj, kakor so te, ki se začenjajo danes na ruskem daljnem vzhodu, kjer se bo urilo 297.000 ruskih vojakov, več kot tisoč letal, helikopterjev in brezpilotnikov, približno 36.000 tankov in drugih oklepnikov ter 80 plovil ruske vojaške mornarice, preizkusili bodo tudi operativno-taktične raketne komplekse iskander-K. Uprizorili bodo regionalno vojno, pri čemer bo največ »spopadov« potekalo na devetih poligonih, ki bodo tudi v Beringovem in Ohotskem morju ter vodah severozahodnega Tihega oceana, kjer se bodo učili obrambe pred zračnimi napadi in morskimi desanti ter uničevanja ladij in ­podmornic.
 

Vznemirjenje na Japonskem


Poveljnik generalštaba oboroženih sil Ruske federacije Valerij Gerasimov je pred začetkom vaj tujim vojaškim atašejem zagotovil, da bo enotedensko urjenje, med katerim bodo preverili vojno pripravljenost enot, izključno obrambnega značaja in ne bo naperjeno proti nobenemu ruskemu partnerju. Tem želi Rusija pokazati, da je »sposobna brez omejitev kjerkoli izvajati kakršnekoli vojaške aktivnosti«, je izjavil namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Kartapolov. »In verjemite, to bodo partnerji zelo dobro začutili.«

image
Ruske vojaške vaje Foto Delo


Kljub zagotovilom vsi ruski »partnerji« niso brez skrbi. Največ vznemirjenja so vaje izzvale v Tokiu, ki z Moskvo doslej ni podpisal pogodbe o končanju druge svetovne vojne. Na Japonskem je povzročila veliko nelagodja novica, da bodo na vajah v njihovi soseščini poleg mongolskih sodelovali tudi pripadniki kitajskih oboroženih sil. Koliko bo navzočih vojakov iz Mongolije, ni znano, iz Kitajske bo prišlo 3200 vojakov, 900 kosov vojaške tehnike in 30 letal.

»Opazujemo aktivnosti, ki vodijo k višanju napetosti v zahodnem delu Tihega oceana,« je dejal japonski obrambni minister Icunori­ Onodera. Generalni sekretar japonske vlade Jošihide Suga je izjavil, da Tokio skrbno sledi premikanju ruske vojske na daljnem vzhodu in »sprejema učinkovite ukrepe za nadzor in varovanje svojega zračnega prostora in ­teritorialnih voda«.
 

Odnosi med Kitajsko in Rusijo nikoli boljši


Aleksander Gabujev z moskovskega centra Carnegie je prepričan, da je vojaško sodelovanje med Rusijo in Kitajsko nekaj novega. Tudi drugi analitiki so prepričani, da vaje, čeprav niso skupne in je Kitajska na njih zastopana le simbolično, kažejo na čedalje večjo intimnost med državama. Da so trenutni kitajsko-ruski odnosi boljši kot kadarkoli prej, je poudaril tudi podpredsednik kitajske centralne vojaške komisije, general Xu Qiliang. »Kitajska bo še naprej krepila vojaško sodelovanje z Rusijo, da bi se postavila nasproti novim varnostnim izzivom na svetu,« je povedal.

image
Na vajah se bo urilo 297.000 ruskih vojakov, več kot tisoč letal, helikopterjev in brezpilotnikov, približno 36.000 tankov in drugih oklepnikov ter 80 plovil ruske vojaške mornarice FOTO: Vasily Fedosenko/Reuters


Sodelovanje na strateških vajah še ne pomeni, da sta Moskva in ­Peking sklenila vojaško zavezništvo, a je pomemben korak v to smer, je za ruski časnik Vedomosti dejal Vasilij Kašin z moskovske visoke šole za ekonomijo. Prej je bila po njegovih besedah kitajska vojska udeležena le na zelo omejenih skupnih ali lokalnih vajah, zdaj pa sodeluje na strateških vajah.

»Njihov status je bil tako povišan na raven takšnih ruskih partnerjev, kot je Belorusija,« je prepričan Kašin. Njegov kolega iz Carnegieja Gabujev je bil previdnejši pri napovedovanju velikega prijateljstva med Moskvo in Pekingom. Po njegovih besedah bodo kitajski predstavniki sodelovali le pri urjenju na poligonu v Cugolu, ob tromeji med Rusijo, Mongolijo in Kitajsko, kar da Rusiji omogoča, da precej večje enote vzporedno pripravlja tudi na spopad s Kitajsko. »Ruska vojska ni tako naivna, da ne bi imela rezervnega načrta, če bi se odnosi s Kitajsko nepričakovano poslabšali, kar se je v preteklosti že večkrat zgodilo,« je dodal analitik.