V Atenah in Solunu izbruhnili spopadi

Nekaj sto protestnikov policiste obmetavalo z opekami, zažigalnimi bombami in smetmi, policisti pa so uporabili solzivec.

Objavljeno
19. oktober 2011 13.03
Posodobljeno
19. oktober 2011 13.44
Mo. Z., Ma. Ja., Delo.si
Mo. Z., Ma. Ja., Delo.si
Atene − V grški prestolnici Atene in drugem največjem mestu Solun je prvi dan 48-urne splošne stavke izbruhnilo nasilje. V Solunu je okoli sto protestnikov z zažigalnimi bombami napadlo vladne prostore, policisti in izgredniki pa so se spopadli tudi pred parlamentom v Atenah. Pri tem je bilo ranjenih 17 ljudi, med njimi trije civilisti.

Nasilje je izbruhnilo potem, ko se je približno 200 mladih zagnalo proti jeklenim barikadam pred stavbo parlamenta. Policiste so obmetavali z opekami, palicami in jajci, poleg tega pa so po ulicah razmetavali smeri, ki jih že dva tedna niso počistili stavkajoči smetarji. Policija je proti njim uporabila solzivec, že na začetku protestov pa je pridržala štiri mladeniče, ki so imeli pri sebi zažigalne bombe.

Večina protestov v Atenah, Solunu, Patrasu, Heraklionu na Kreti in v drugih mestih po Grčiji je sicer potekala mirno. Na osrednjem atenskem trgu Sintagma se je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zbralo okoli 125.000 ljudi, čeprav sindikati poročajo o najmanj 200.000. »Za ljudi!« je bilo po pisanju AFP slišati iz množice. Napis »Dol z vlado, IMF in Unijo − zdaj ali nikoli,« pa je krasil enega od transparentov.

Nedaleč stran od protestnikov pa so poslanci razpravljali o sprejetju novega svežnja varčevalnih ukrepov, brez katerih Grčiji grozi zamrznitev izplačila naslednjega obroka posojila Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada. Parlament v Atenah je bil sicer dobro varovan − pred poslopjem je namreč stalo več kot tristo policistov, skupno pa je za varnost v atenah skrbelo okoli 5000 mož postave.

Grški sindikalisti so današnja protestna zborovanja sicer že označili za največja v zadnjih osemnajstih mesecih, odkar je država prvič prejela finančno pomoč EU in IMF. Grčija bo (vsaj) za dva dni skoraj povsem ohromljena: na nebu ni letal, na cesti ne taksijev, vozilo bo le nekaj avtobusov in metrojev, s katerimi se bodo protestniki lahko zapeljali do središč zborovanj. Poleg tega so zaprti državni uradi, trgovine, banke in šole, bolnišnice delujejo le z nujnim osebjem, piše grški dnevnik Katimerini.

»Z novimi ukrepi bo še huje«

»Delam v zasebnem podjetju. Lahko samo še čakam, kdaj me ne bodo več potrebovali,« je za AFP povedala 45-letna domačinka iz Aten. »Šefi nam samo jemljejo, in vse to v imenu krize. Obupana sem. Z novimi ukrepi vlade bo samo še huje. Terorizirani smo.«

»Plačam lahko davke ali pa nahranim svoje otroke, obojega pa ne morem storiti,« je dejala 35-letna prodajalka. Kot je dodala, so več sto njenih sodelavcev v zadnjem času odpustili, sama pa plače ni dobila že štiri mesece.

Poslanci bi morali dvakrat premisliti, kaj bodo storili, pa je posvaril Jianis Panagopulos, vodja največjega grškega sindikata GSEE in znova napovedal, da jutri pripravljajo nove proteste.

K stavki pozvala največja sindikata

V Grčiji so v znak protesta proti novim varčevalnim ukrepom pripravili 48-urno splošno stavko, h kateri sta pozvala največja sindikata v državi. Predstavlja sicer vrhunec celega tedna stavk v Grčiji, v okviru katerih so že v ponedeljek delo odložili mornarji, davčni uradniki, zaposleni v občinskih in mestnih uradih, odvetniki in zdravniki. V torek so se stavki pridružili tudi novinarji, zato bo država še v četrtek ovita v medijski molk. Na začetku oktobra so rokavice odložili smetarji − vlada je zato danes najela zasebna podjetja, ki bodo odstranila smeti.

Ukrepi, o katerih bo v četrtek glasoval parlament, sledijo letu in pol večkratnih rezov v javno porabo in ponavljajočega višanja davkov. Vključujejo nova povišanja davkov, sveže reze v pokojnine in plače ter prerazporeditev 30.000 javnih uslužbencev na delovna mesta s plačo v višini le 60 odstotkov njihove osnovne, pri čemer jih bodo po letu dni bodisi premestili bodisi odpustili.