Bruselj - Zveza Nato je na današnjem nujnem zasedanju na zahtevo Turčije razpravljala o petkovem incidentu, ko je Sirija razstrelila turško vojaško letalo. V Damasku trdijo, da je letalo kršilo sirski zračni prostor in da je šlo za dejanje samoobrambe.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je na zasedanju v Bruslju opozoril sirsko sosedo, da so se turška vojaška pravila po sestrelitvi letala spremenila. Turčija v prihodnje reagirala vsakič, ko bo sirska vojska kršila njene meje, je bil odločen Erdogan. Dejal je, da bo turška stran v primeru, da se sirski vojaki približajo turški meji, to razumela kot vojaško grožnjo.
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je v Bruslju obsodil petkov incident in dejal, da je »nesprejemljiv«. Po pisanju BBC na srečanju niso razpravljali o vojaškem posredovanju v Siriji, države članice Nata pa bodo po besedah Rasmussena še naprej budno spremljale razmere v Siriji.
Turška vojska je v petek sporočila, da je blizu meje s Sirijo izgubila radarski stik z enim od svojih letal F-4. V Damasku so dan pozneje potrdil, da je bilo letalo sestreljeno. Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je po incidentu pojasnil, da je bilo turško vojaško letalo vrste F-4 v mednarodnem zračnem prostoru in da je med vajami pomotoma zašlo v sirski zračni prostor. Letalo, ki naj bi preizkušalo sistema radarjev in protiletalske obrambe, po besedah Davutogluja tudi ni bilo oboroženo. Sirija ga je, kot trdi Turčija, sestrelila 20 kilometrov od sirske obale, le nekaj minut zatem, ko je letalo zapustilo sirski zračni prostor.
Četrti člen v igri drugič
Zasedanje v Bruslju je Turčija zahtevala na osnovi 4. člena severnoatlantske pogodbe, ki pravi, da se članice zavezništva posvetujejo, ko je ogrožena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost katere od članic. Po pisanju katarske Al Džazire je to drugi Natov posvet na osnovi tega člena - prvi je bil leta 2003, ko so članice zavezništva razpravljale o iraški vojni, tudi takrat na zahtevo Turčije.
Nov krog sankcij
Zunanji ministri EU so včeraj potrdili nov - šestnajsti - krog sankcij proti Damasku. Z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja na svoje ozemlje bodo kaznovali več pravnih oseb, med njimi ministrstva. Ministri so včeraj v Luksemburgu tudi obsodili petkovo sestrelitev turškega letala.
Opazovalna misija ZN ostaja prekinjena
Sirski observatorij za človekove pravice danes znova poroča o številnih smrtnih žrtvah. Danes naj bi bilo po državi ubitih 58 ljudi, včeraj več kot 100. Spopadi so se razplamteli tudi v bližini Damska, kjer je umrlo več ljudi.
Zaradi nadaljevanja nasilja, ki bi se moral po prvotnem načrtu Kofija Anana končati že pred tedni, so se članice varnostnega sveta ZN danes odločile, da mednarodna opazovalna misija v Siriji do nadaljnjega ostane prekinjena. Skoraj 300 članov opazovalne misije ZN in Arabske lige je svoje delo prekinilo 16. junija. Generalni podsekretar ZN za mirovne operacije Herve Ladsous je danes pojasnil, da člani misije ostajajo v Siriji, kjer poskušajo pomagati humanitarnim organizacijam, a se pri tem spopadajo s številnimi ovirami, ki jih postavlja predvsem Asadov režim.