V Srbiji je treba – tako kot v Sloveniji – delati vsaj 15 let, da si upravičen do pokojnine. Za polno pokojnino je treba biti zaposlen 40 let in star 65 let, če si moški, če si ženska, pa 62,5 leta. Kdor se je zaposlil prej, se lahko upokoji starostno pri 57 letih, prej pa ne, razen če ima benificirano delovno dobo. Poklicev, ki imajo benificirano delovno dobo, je deset, in sicer v vojski, pri policiji, v rudnikih, v metalurgiji, naftni, kemični in farmacevtski industriji in v proizvodnji elektrike. Zaposleni v teh poklicih se lahko upokojijo že pred 55. letom. Takih je zdaj 180.000, vseh upokojencev skupaj pa 1,7 milijona od 6,9 milijona prebivalcev.
Najvišje in najnižje pokojnine
Polna pokojnina znaša 61,7 odstotka plače, preračunano na vso delovno dobo. Pokojninski prispevek je 26 odstotkov plače. V Srbiji poznajo socialno kapico; pri plačah nad 330.000 dinarjev (2820 evrov) je pokojninski prispevek nominalno enak kot pri tej plači. Tudi pokojnine so navzgor omejene, in sicer na 132.000 dinarjev na mesec, to je 1128 evrov. Tolikšno pokojnino ima zdaj v Srbiji 25 ljudi. Vsi drugi imajo nižje, največ ljudi mizerno nizke. Izplačujejo jih dvakrat v mesecu.
Najnižja pokojnina v Srbiji znaša 85 evrov. Prejema jo 105.000 upokojencev in upokojenk. Prav tako nizka je kmečka pokojnina – 94 evrov. Povprečna pokojnina je 225 evrov. Država je za letos sprejela zakon, po katerem dobivajo tisti, ki imajo manj kot 290 evrov pokojnine, pet odstotkov pokojninskega dodatka. Takih je 1,3 milijona upokojencev in upokojenk. Država jim izplačuje dodatnih 15 evrov, a tudi tako ne dosežejo 331 evrov mesečnega prihodka, kolikor so stroški minimalne potrošniške košarice, ki jo država še zmeraj računa. Vsi ti živijo izjemno težko.
Pokojnine v Srbiji so v veliki večini nizke in omejene navzgor in navzdol.
Če ljudje nimajo denarja za plačilo davka na stanovanje, potrebujejo kredit.
V Srbiji tistim z nizko pokojnino ni treba plačati bivanja v bolnišnici.
Če ljudje nimajo denarja za plačilo davka na stanovanje, potrebujejo kredit.
V Srbiji tistim z nizko pokojnino ni treba plačati bivanja v bolnišnici.
»Ne vem, kako preživim«
»Ne vem, kako sploh preživim. Marsičemu se odpovem. Kupujem najcenejšo hrano, a kljub temu zanjo porabim od 200 do 300 dinarjev na dan [od 1,50 do 2,50 evra]. Danes je bilo v akciji piščančje meso in sem ga kupila. Če kakšen mesec ne zmorem in ne plačam elektrike, najamem kredit. A to je šele težava, saj ga izjemno težko vrnem. Največji dodatni strošek pa so zdravila in obiskovanje zdravnikov,« pove upokojenka iz Zemuna Andjelka.
Andjelka dobiva dodatek k pokojnini, torej razpolaga z okoli 300 evri na mesec. Zemun je danes spojen z Beogradom, tako rekoč del dvomilijonskega mesta. »Vsak ima najbrž koga na vasi, da dobi kaj hrane zastonj. Lani nisem plačala davka na stanovanje. Letos bom zanj najela kredit. Tri mesece tudi nisem plačala čiščenja stanovanjskega bloka, ta račun bo zdaj namesto mene plačal sin,« pripoveduje. Bolj previdna je pri (ne)plačevanju elektrike, saj to pridejo izključit, če je tri mesece ne plačaš. Telefon izključijo takoj, ko ga ne plačaš. Sogovornica seveda nima avtomobila, nima mobilnega telefona, ne potuje nikamor, niti k sorodnikom nedaleč stran ne. Vsak dodaten strošek za avtobus je zanjo prevelik.
Ugodnosti za upokojence
Kot upokojenki z nizko pokojnino ji ne bo treba doplačati bivanja v bolnišnici, ko bo zbolela, ne recepta in ne obiska zdravnika. Za vsako od naštetih stvari doplačujejo v Srbiji po 0,40 evra. Seveda pa mora plačati tisto, česar ni v košarici obveznega zavarovanja. To so obiski pri zobozdravniku pa tudi nekatera zdravila, na primer kalcij za osteoporozo, zdravilo za pospešeno cirkulacijo krvi, umetne solze za suhe oči in podobno. Vse to plačuje. Odkar je dopolnila 65 let, ji ni treba plačati mestnega avtobusa. Toda to so le majhni prihranki. Mnogi upokojenci in upokojenke zato tudi v pokoju delajo, dokler lahko.
Glavni stroški primerljivi s Slovenijo
Najvišjo pokojnino v Srbiji dobiva le 25 upokojencev, najnižjo pa 105.000 upokojencev.
Čeprav so stroški v Srbiji nasploh nekoliko nižji kot v Sloveniji, niso toliko nižji kot pokojnine in plače. Najnižja izplačana pokojnina lani v Sloveniji je bila 218 evrov, kar je vendarle skoraj trikrat toliko kot najnižjih 85 evrov v Srbiji. Tudi povprečna slovenska pokojnina 640 evrov je skoraj trikratnik srbske povprečne pokojnine (225 evrov). Stroški v Srbiji in Sloveniji pa še zdaleč niso ena proti tri. Hrana v trgovinah in na tržnicah je cenejša kot pri nas, predvsem tista, ki prihaja iz južnih okolij: Turčije, Bolgarije, Afrike. Evropski izdelki pa stanejo v Srbiji enako kot v Sloveniji. Nekoliko cenejša je električna energija.
Upokojenci se zdaj bojijo napovedane podražitve, ki naj bi ceno elektrike približala evropski. Gorivo je že leta in leta obračunano po evropsko in je dražje kot v Sloveniji. Liter super bencina stane 1,32 evra (v Sloveniji 1,27), dizelsko gorivo 1,41 (pri nas 1,21). Stroški stanovanja (ogrevanje, voda, upravljanje) so podobni kot v Sloveniji, kar pomeni za srbske razmere celo premoženje.