Najprej nad proračunsko luknjo

Po uspešnih pogajanjih med krščanskimi (CDU/CSU) in socialnimi demokrati (SPD) o koalicijski pogodbi je sedaj pred velikonemško navezo že prvi trd oreh.

Objavljeno
12. november 2005 16.26
Berlin - Potem ko so se v petek uspešno končala pogajanja med dvema največjima nemškima strankama, krščanskimi (CDU/CSU) in socialnimi (SPD) demokrati, o sklenitvi koalicijske pogodbe, so v ospredje stopile najnujnejše naloge t.i. velike koalicije. Najbolj zahtevna med njimi bo konsolidacija javnih financ, saj naj bi proračunska luknja v letu 2005 znašala blizu štirih odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

Koalicija tako parlamentu ne bo uspela predložiti z ustavo usklajenega proračuna, saj bodo tudi naslednje leto novi dolgovi presegli investicije. "Matematike ni mogoče prelisičiti," je ob tem povedala prihodnja nemška kanclerka in vodja črno-rdeče koalicije Angela Merkel.

Koalicijska pogodba sicer predvideva, da naj bi se proračunski primanjkljaj postopoma zmanjševal, leta 2007 pa naj bi znašal manj kot tri odstotke BDP, kar je tudi meja, ki jo določa evropski pakt o stabilnosti in rasti, temeljni mehanizem za zagotavljanje stabilnosti javnih financ v evroobmočju. Za to bodo potrebni prihranki v višini 35 milijard evrov, ob tem piše britanski časnik Financial Times.

Višji davek, manj subvencij in nižji socialni transferji

CDU/CSU in SPD nameravata proračunsko luknjo zapreti z dvigom davčne stopnje davka na dodano vrednost (DDV) iz današnjih 16 na 19 odstotkov, zmanjšanjem subvencij ter zmanjšanjem sredstev za nekatere socialne programe. Dve tretjini prihodkov iz zvišanja davčne stopnje DDV bi Merklova tako porabila za krpanje proračunske luknje, medtem ko bi bila preostala tretjina namenjena pokrivanju izpada dohodkov iz znižanja davka na plače.

S slednjim želi koalicija nemško delo narediti bolj konkurenčno, saj je nemška delovna sila zaradi visoke obdavčitve med najdražjimi na svetu. Merklova je sicer poudarila, da bo merilo njenega uspeha ob koncu mandata predvsem to, ali je koalicija uspela zmanjšati brezposelnost. Predsednik SPD Franz Müntefering je ob tem pojasnil, da se zaveda dejstva, da bodo nekateri ukrepi - predvsem zagotavljanje večje prožnosti trga dela - za stranko težko sprejemljivi, vendar se vseeno nadeja potrditve koalicijske pogodbe na kongresu SPD v ponedeljek.