Zagreb/Od našega dopisnika – Razburjenje in velika medijska pozornost, ki se je v Sloveniji zgodila potem, ko so se bagri tukajšnjega okoljskega ministrstva napotili v okolico Medulina, je bilo, kot kažejo uradni podatki, povsem odveč. Osmerica slovenskih državljanov, ki so svoje objekte porušili sami ali so za to poskrbeli gradbeni inšpektorji, so namreč natančno vedeli, v kaj se spuščajo: brez ustreznih dovoljenj, predvsem brez gradbenega dovoljenja, so gradili na – kmetijskem zemljišču. Zato se na Hrvaškem, kjer dogajanju v Medulinu ne namenjajo nikakršne pozornosti, čudijo, zakaj takšne medijske reakcije v Sloveniji.
Na tukajšnjem okoljskem ministrstvu pojasnjujejo, da ne gre za posledico nobenega novega predpisa, pač pa za objekte, katerih lastniki so vedeli, da gradijo protizakonito, torej brez dovoljenj in celo na kmetijskem zemljišču. Da je za gradnjo potrebno gradbeno dovoljenje, pojasnjujejo na ministrstvu, ni novo dejstvo; tako kot so ga za gradnjo na Hrvaškem na primer potrebovali leta 1976, tako ga potrebujejo tudi zdaj. Objektov, dodajo, ki imajo urejene papirje, seveda ne bodo porušili. Po ocenah ministrstva je nezakonito postavljenih objektov, ki so bili ali bodo porušeni in katerih lastniki so Slovenci, manj kot deset odstotkov.
To dokazujejo tudi najnovejši podatki o rušenjih po 17. maju letos, ko je ministrstvo začelo veliko akcijo na otoku Viru. Če porušenim zgradbam z Vira dodamo še osem objektov iz Medulina, se izkaže, da so slovenski državljani v manjšini, saj je bilo od 118 črnih gradenj le devet slovenskih (natanko 7,6 odstotka). Hrvaški državljani nesporno vodijo, na drugem mestu so Madžari z 18 objekti. Sicer pa so po celotni Hrvaški, če izvzamemo Vir in Medulin, letos porušili 114 črnih gradenj, številke ne izstopajo v nobeni županiji posebej, večinoma pa gre za hrvaške črnograditelje. V Zagrebu se bo ta številka še povečala, saj naj bi bilo prav glavno mesto naslednje na vrsti.
Po uradnih podatkih je bilo v letih 2004, 2005 in 2006 porušenih 1300 objektov. Na okoljskem ministrstvu opozarjajo, da vladna uredba iz leta 2004, ki govori o načrtovanju naselij ob morju, z večino rušenj nima nobene povezave, saj ministrstvo ruši le tiste objekte, ki nimajo gradbenega dovoljenja, kar pa je, tako kot v Sloveniji, veljalo pred letom 2004 in seveda tudi po njem. “Prednostno odstranjujemo tiste objekte brez dovoljenj, ki jih ni mogoče legalizirati, ker so zgrajeni na območjih, kjer je gradnja prepovedana (zaščitena področja, infrastrukturni koridorji, kmetijske površine …). Prav tako odstranjujemo dele objektov, ki so prekoračili gabarite iz gradbenega dovoljenja,” še pojasnjujejo na hrvaškem ministrstvu.
Črne gradnje odstranjujejo po vsej Hrvaški, z izjemo ličko-senjske županije in šibensko-kninske, čeprav so jih v zadnji tudi že nekaj odstranili. Med njimi je tudi hrvaški državljan, pravijo na ministrstvu, član vladajoče stranke – odstraniti mora dele objekta, ki odstopajo od gradbenega dovoljenja. Opozarjajo še, da nacionalna pripadnost za ministrstvo ni pomembna. Ko je na vrsti določeno območje, odstranjujejo vse, kar nima gradbenega dovoljenja in česar ni mogoče legalizirati – ne glede na lastništvo in ne glede na to, ali ima objekt hišno številko in druga “dokazila”. Gradbeno inšpekcijo, poudarjajo, zanima le, ali je objekt postavljen legalno.