Kartum - Predsedovanje Afriški uniji (AU) bo letos prevzel Kongo, v letu 2007 pa bo organizaciji predsedoval Sudan, so se v noči na torek dogovorili udeleženci dvodnevnega šestega rednega vrhunskega zasedanja AU v sudanskem Kartumu.
Sudan je odstopil od kandidature, da bi preprečil razkol v organizaciji. Kartum namreč ni dobil soglasne podpore zaradi razmer v zahodni pokrajini Darfur, kjer ima AU nameščene svoje mirovne sile.
Sudan je bil sicer edini uradni kandidat za predsedovanje AU, podprli sta ga Libija in Egipt, njegovemu predsedovanju pa so nasprotovale vlade držav zahodne in južne Afrike.
Se bo v letu dni kaj spremenilo?
"Sudan bo predvidoma pokazal napredek pri reševanju problema nasilja v svoji zahodni pokrajini Darfur še preden bo prevzel vodenje Afriške unije (AU) leta 2007. Sporočilo AU Sudanu je bilo jasno, pometite pred svojim pragom in z vami ne bomo imeli več težav. To nameravamo tudi storiti," je danes ob koncu vrhunskega zasedanja AU v sudanski prestolnici Kartum povedal sudanski minister za vladne zadeve Deng Alor.
Medtem je sudanski minister za informiranje Zahavi Ibrahim Malik zanikal, da bi obstajala kakšna povezava med razmerami v Darfurju in odločitvijo AU, da predsedovanje Sudana preloži za leto dni. "To je bila odločitev afriških voditeljev. Problem Darfurja želimo rešiti kot problem Sudana. Pripravljeni smo storiti kar bo potrebno, vendar je problem Darfurja naš problem," je dejal Malik.
V Sudanu so genocid, državljanska vojna, preganjanje in druge hude kršitve človekovih pravic v zadnjih petdesetih letih, torej od osamosvojitve dalje, prizadele več kot 3,5 milijona ljudi, ugotavlja nemška Organizacija za ogrožene narode (GfbV). Že leto pred razglasitvijo neodvisnosti so severnosudanske vojaške enote z dovoljenjem tedanje britanske kolonialne uprave izvedle pokol nad protestirajočimi južnosudanskimi delavci.
Dve generaciji ljudstev Dinka, Nuer, Šiluk, Bari, Zande in drugih ljudstev južnega Sudana nista praktično nikoli okusili miru. Od neodvisnosti dalje je bilo na jugu Sudana pobitih okoli 2,5 milijona ljudi. Tudi pripadniki ljudstva Nuba so bili med letoma 1987 in 2003 žrtve genocida, pobili so jih okoli pol milijona, kar je dokumentiral posebni odposlanec ZN Gaspar Biro.
"Še danes se arabska vlada v Kartumu zateka h genocidu, tokrat v Darfurju. Od leta 2001 je bilo tam okoli 400.000 črnih Afričanov žrtev zločinov proti človečnosti, ki so jih zakrivile arabske milice in sile vojaškega režima. V Darfurju in na vzhodni obali Sudana se pobijanje nadaljuje iz dneva v dan," še ugotavljajo pri GfbV.
Kongo ali Kongo-Brazzaville
Mnogi zaradi lažjega razlikovanja od sosednjega DR Kongo državo po prestolnici imenujejo kar Kongo-Brazzaville. Organizaciji, ki združuje 53 afriških držav, bo tako predsedoval kongovski predsednik Denis Sassou-Nguessou. Ta je na oblasti v nekdanji majhni francoski koloniji, ki sedaj šteje dobrih tri milijone prebivalcev, od leta 1997, že pred tem pa je bil nekaj časa predsednik v času marksističnega režima, ki ga je država imela do 1990. Kongo je peta največja država proizvajalka nafte v podsaharski Afriki, njene zaloge pa so ocenjene na 1,5 milijarde sodčkov.