Napadli vlado in tajno službo

Madžarska vlada je odkrila, da je domača varnostna družba UD Vagyinvedelmi poskušala vdreti v sistem vladnih računalnikov in v strežnik same NBH.

Objavljeno
15. september 2008 23.45
Jozsef Szabo
Jozsef Szabo

Budimpešta - Madžarska vlada je predlagala, da se okrepi obramba pred napadi na računalniške sisteme pomembnih državnih ustanov. Pobudo je dala, ko je odkrila, da je domača varnostna družba UD Vagyinvedelmi, ki jo vodi nekdanji visoki funkcionar madžarske protiobveščevalne službe (NBH), poskušala vdreti v sistem vladnih računalnikov in v strežnik same NBH.

 

Od našega sodelavca

 

Vlada domneva, da bi hekerji mogli priti do nekaterih zaupnih podatkov in državnih skrivnosti, a javnost o tem ni zvedela nič natančnega. Zaradi napada je zasedala vladna služba za nacionalno varnost. Protiobveščevalna služba je prej prijavila enega od obeh lastnikov varnostne družbe in nekdanjega namestnika direktorja NBH Jozsefa Horvatha in tri njegove sodelavce. Poleg tega so iz NBH odpustili enega od zaposlenih, češ da je sodeloval z varnostno družbo UD pri nezakonitem zbiranju podatkov.

 

Primer je te dni prerasel v politično afero, saj je družba UD menda dobila naročilo za tajno zbiranje kočljivih podatkov o Iboly David, predsednici opozicijskega Madžarskega demokratskega foruma (MDF). Z zbranimi podatki so jo hoteli oblatiti in doseči, da bi jo na bližnji volilni skupščini te desnosredinske stranke odstavili s položaja. Po njenih besedah je zbiranje podatkov naročil Kornel Almassy, njen tekmec, ki se poteguje za predsedniški položaj v stranki. Almassy je njene obtožbe zavrnil, konec prejšnjega tedna pa je umaknil svojo kandidaturo za predsednika stranke.

 

Iboly David trdi, da se za njim pravzaprav skriva Istvan Stumpf, nekdanji minister in vodja urada premiera nekdanje desnosredinske vlade (1998-2002), ki jo je vodil Viktor Orban iz stranke Fidesz-MPSz. Po porazu na volitvah leta 2002 je Fidesz najmočnejša opozicijska stranka, a je od leta 2006 v zelo slabih odnosih z MDF in njeno predsednico, ki je v volilnem letu 2006 v odločilnem trenutku zavrnila sodelovanje z Orbanom, s katerim je bila med letoma 1998 in 2002 v koaliciji. Od takrat so Fidesz in druge desne opozicijske stranke pogosto obtoževali MDF, ki je tudi desno usmerjen, da podpira vlado pri pomembnih zadevah, a MDF to zanika.

 

Iboly David je v dokaz, da so proti njej kovali zaroto, objavila zapis telefonskega pogovora, ki sta ga imela solastnik in generalnim direktor družbe UD Janos Toth in izvršni direktor največje madžarske banke OTP Sandor Csany. Družba UD je znana po tem, da za banko OTP opravlja »običajne varnostne storitve«.

 

Lastnik družbe UD Janos Toth je po telefonu od direktorja OTP zahteval, da odobri nezakonito zbiranje podatkov, s katerimi bi oblatili predsednice MDF. Sandor Czany, ki ga imajo za enega najbogatejših Madžarov, je odvrnil, da bo razmislil in da se bosta o tem še pogovarjala.

 

Njun telefonski pogovor je na skrivaj posnela protiobveščevalna služba, ki je po odkritju poskusa hekerskega napada na vladne računalnike in svoj strežnik več mesecev budno spremljala delo družbe UD Vagyonvedelmi. Zanimivo je, da nobeden od udeležencev pogovora ni zanikal pristnosti posnetka.

 

Ni pa jasno, kako je posnetek tajne službe, ki jo nadzoruje socialistična vlada, prišel do predsednice opozicijskega MDF. Sklepati je mogoče, da bo vlada, ki je od maja letos manjšinska, na bližnjih glasovanjih o pomembnih zadevah v parlamentu dobila podporo MDF.

 

Varnostna družba deluje že več let, znana pa je tudi po tem, da je bil njen lastnik Jozsef Horvath v času desnosredinske Fideszove vlade (1998-2002) na visokih funkcijah v NBH. Prav zato družbo UD tako v politiki kakor v javnosti povezujejo s Fideszom.

 

Vsi osumljeni zanikajo obtožbe in trdijo, da niso vpleteni v protizakonita dejanja. Jozsef Horvath je prepričan, da je sedanja akcija naperjena proti Fideszu, ne pa proti njegovi družbi. Poslanec Fidesza v parlamentu Ervin Demeter je bil še ostrejši; izjavil je, da sta to montiran proces in dobro organizirana umazana politična gonja proti Fideszu, ki ju režira György Szilvasy, minister brez listnice za nadzor domačih civilnih tajnih služb, s »svojo tolpo«, da bi tako pomagal preživeti manjšinski socialistični vladi, ki je zadnje tedne v hudih težavah.

 

Iz torkove tiskane izdaje Dela!